Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de santrallere gerekli olan kömürün temin edilmesi için katledilen Akbelen Ormanlarına karşı direniş sürerken, ortaya önümüzdeki günlerde yeni Akbelen facialarının daha yaşanacağı çıktı.

SÖZCÜ, İçtaş-Limak ortaklığının ÇED sürecinden muaf oldukları için kamuya açık olmayan ruhsat alanı içinde kalan, santralin ihtiyacı oldukça yıllar içinde başka alanlardaki orman ve yerleşim alanlarından kömür çıkarmak için çizilen haritaya ulaştı.

Yaklaşık 25 köyün arazisi Yatağan Termik Santrali ruhsat sahalarından, 22 köy arazisi Yeniköy Kemerköy Santrali ruhsat sahalarından, Muğla genelindeki sağlık, sosyal ve ekolojik zararın yanında toprak mülkiyet hakkı olarak etkileniyor. 

KÖMÜR İHTİYACINA GÖRE PEYDERPEY BAŞKA KÖYLERE DE SIRA GELECEK
Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri 2014 yılında özelleştirilip İçtaş-Limak ortaklığına verilmiş, daha sonra 2020 yılında da santraller için gerekli olan kömürlerin çıkarılması amacıyla Akbelen Ormanı'ndan 78 hektarlık alan şirkete tahsis edilmişti. Buradaki orman yok ediliyor. Gelecekte çok daha fazla ormanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu da ortaya çıktı.