Milli Savunma Bakanlığı (MSB) "Basın Bilgilendirme Toplantısı"nda, terörle mücadele, sınır güvenliği, tahıl koridoru, Ege, Akdeniz ve Kıbrıs'a ilişkin bilgiler paylaşıldı.

"Son 1 haftada 53, yıl içinde ise toplamda 995 terörist etkisiz hale getirildi" denilen açıklamada "Pençe Kilit Harekatı kapsamında bugüne kadar 586 terörist etkisiz hale getirildi, 1316 silah ve mühimmat, 2 bin 15 mayın/EYP ele geçirildi, 614 mağara basıldı" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, "dün bu bölgede, bölücü terör örgütü mensupları tarafından açılan taciz ateşinde 5 asker şehit oldu" denildi. 

172 KİLOGRAM UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ
Son bir haftada gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarıyla ilgili bilgi de verilen açıklamada, "172 kilogram uyuşturucu ve 869 adet hap ele geçirildi" denildi. Yıl başından beri yapılan operasyonlarda ise toplamda 4 bin 803 kilogram uyuşturucu ve 1911 hap ele geçirildi.

'TAHIL KORİDORUNUN DEVAM ETMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ'
Tahıl koridoruna da değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında yaşanan, bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil eden gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdürüyoruz.

Rusya Federasyonu tarafından durdurulan Tahıl Girişimi’nin devamına yönelik BM, Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileri ile temaslarımız dışişleri bakanlığı ile koordineli olarak devam etmektedir. Küresel gıda fiyatlarının istikrara kavuşmasına büyük katkı sağlamakla birlikte tüm krizlerin iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini kanıtlayan bu girişimin devam etmesini temenni ediyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Ege ve Akdeniz'de Türkiye'nin ve KKTC'nin hak ve menfaatlerini tavizsiz bir şekilde korumaya devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, "Ülkemiz, tüm sorunların uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun, barışçıl metotlarla, karşılıklı saygı ve diyalog yoluyla çözülmesinden yanadır ve bunun için büyük çaba harcamaktadır." denildi.

Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devam ettirilmesi ve geliştirilmesi için karşılıklı çabaların sürdüğünün kaydedildiği açıklamada, "Temennimiz; diyalog kanallarının açık tutulması, ikili ilişkilerimizde yakalanan pozitif gündemin devam etmesi, Ege Denizi'nin bir dostluk denizi hâline gelmesidir." ifadelerine yer verildi.

HAVA ARAÇLARI ORMAN YANGINLARI İÇİN 877 SORTİ YAPTI
Öte yandan, Türkiye'de meydana gelen orman yangınlarını söndürme çalışmalarına verilen destekler de devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçak ve helikopterler söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Bu kapsamda 17 orman yangının söndürülmesine katkı sağlanırken, hava araçları 877 sorti yaptı.

ASKERİ HASTANELER KONUSUNDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Askeri hastaneler konusuna da değinilen açıklamada, "Askeri hastanelerin tekrar hizmet vermesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile çalışmalar devam ediyor" denildi.

2022 yılında Askeralma Kanunu’nda yapılan değişiklik ile yoklama kaçağı, saklı veya bakayalara bedelli askerliğe müracaat etme hakkı tanındığı belirtildi.

Editör: Ercan Cankaya