Son günlerde gerçekleştirilen MİT ve İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonunda, İsrail İstihbarat Servisi ile bağlantılı oldukları tespit edilen 7 kişi gözaltına alınmıştı.

Bugün adliyeye sevk edilen eski Emniyet Müdürü Hamza Turhan Ayberk'in de aralarında bulunduğu 7 "MOSSAD casusu" şüphelisinden 6'sı, 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Güngören İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı görevinde bulunduğu sırada, Hamza Turhan Ayberk ve eşi Feride Ayberk, bir barda tek kurşunla ayağından vurulmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren Erdal Çeçen ise gözaltına alınmıştı.

Bacağından aldığı kurşun yarasının ardından meslekten çıkarılan Hamza Turhan Ayberk, mesleğe geri dönmek için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuruda bulunmuştu.

VİCTORİA KODU

MOSSAD'ın, Ayberk ile "Victoria" kod adlı ajanı aracılığıyla temas kurduğu tespit edildi. MİT, özel dedektiflik faaliyetlerinde bulunan Ayberk'in, para karşılığında MOSSAD'a bilgi sızdırdığını belirledi.

Ayberk'in MOSSAD'a bilgi sağlamak amacıyla kamu görevlileri de dahil olmak üzere çeşitli kişilerden oluşan bir ekip kurduğu tespit edildi. Aldığı talimatlar doğrultusunda Türkiye'deki Orta Doğulu kişiler ve şirketler hakkında bilgi topladığı anlaşıldı.

Belgrad'da 2019 yılında yapılan eğitimle ilişkilendirilen Hamza Turhan Ayberk, MOSSAD tarafından başlangıçta basit görevlerde kullanıldı. Ayberk, MOSSAD'ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamalarını kullanırken, resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri kripto para cinsinden aldı.

Bilgi sızdırmanın yanı sıra, tehdit ve takip eylemlerinde de bulunan Ayberk'in, hedefindeki kişilerin araçlarına yerleştirdiği takip cihazıyla konumlarını anlık olarak MOSSAD'a aktardığı, bu kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi.