Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 2024 yılında Türkiye için iki kredi notu gözden geçirme tarihi belirledi. Foreks'in haberine göre, bu takvime göre, Moody's'in Türkiye için ilk rapor tarihi 12 Ocak 2024, ikinci rapor tarihi ise 19 Temmuz 2024 olarak açıklandı. Türkiye, Moody's takviminde 2024 yılında değerlendireceği ilk ülke olarak yer alıyor.

2023 yılı takviminde belirlenen 15 Aralık tarihinde Moody's, Türkiye için kredi notuyla ilgili bir değerlendirme yayımlamamıştı. Bu tarih sonrasında yapılan açıklamada, Türkiye'nin not görünümünün 'durağan' olduğu vurgulanmış ve "Sıkı parasal duruşun sürdürülmesi ve ücret anlaşmalarının TCMB'nin enflasyonu önemli ölçüde düşürme hedefiyle uyumlu olması halinde görünüm pozitife çevrilebilir" değerlendirmesi yapılmıştı.

Moody's'in Türkiye için mevcut kredi notu 'durağan' görünüm ile 'B3' seviyesinde bulunuyor. B3 notu, 'Yüksel Spekülatif Düzey’de kalırken, yatırım notu olarak 'Düşük Düzey’e karşılık gelmektedir.

Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, 8 Mart 2024 ve 6 Eylül 2024 tarihlerini rapor takvimi olarak belirlerken, CI Ratings ise 17 Mayıs 2024 ve 16 Kasım 2024 tarihlerini belirledi. Ancak, kredi derecelendirme kuruluşlarının açıkladıkları tarihlerde rapor yayımlama zorunluluğu bulunmamakta olup, S&P Global ve Moody's, belirlenen tarihleri rapor açıklamadan geçebilmektedir.

Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü 8 Eylül 2024'te 'negatif'ten 'durağan'a yükseltirken, S&P Global ise 30 Kasım 2024'te 'durağan'dan 'pozitif'e çıkardı. Her iki kurum da kredi notunu 'B' olarak teyit etmiştir.