Facebook uslanmıyor! ‘Kullanıcıların hassas bilgileri istekleri dışında paylaşılıyor’

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, veri ihlali skandallarıyla gündeme gelen sosyal medya platformu Facebook hakkında yeni bir iddia ortaya attı.

NTV’nin haberine göre, akıllı telefonlarda on milyonlarca kişi tarafından indirilen popüler bazı uygulamaların, kullanıcıların kişisel verilerini Facebook’la paylaştığı öne sürüldü.

Wall Street Journal’ın 70 uygulama üzerinde yaptığı testlerde, bu uygulamaların kalp sağlığı, tansiyonu, hamilelik durumu, almayı düşündüğü evin fiyatı gibi hassas bilgilerini kaydettikten saniyeler sonra Facebook ile paylaştığı tespit edildi.

Kullanıcıların, Facebook ile herhangi bir ilişkisi olmasa bile verilerinin bu sosyal medya platformu ile paylaşıldığına dikkat çekilen haberde, söz konusu verilerin kullanıcıların bilgileri ve istekleri dışında paylaşıldığı ileri sürüldü.

Wall Street Journal’ın incelediği uygulamalar arasında, Apple Store’da en çok indirilen sağlık uygulamalarından biri olan ‘Instant Heart Rate’ ve emlakçılık sitesi ‘Realtor.com’ da bulunuyor.

FACEBOOK: UYARIDA BULUNDUK, UYULMAZSA ADIM ATACAĞIZ

Facebook’tan, Wall Street Journal’a konuyla ilgili yapılan açıklamada, gazetenin haberinde bahsi geçen uygulamalara, hassas verilerin gönderilmemesi için uyarıda bulunulduğu, uygulamaların bu uyarıya uymaması halinde şirketin adım atacağı belirtildi.

Söz konusu uygulamaların, internet reklamları için Facebook ile veri paylaşımında bulunduğuna savunuldu. Açıklamada, “Uygulama geliştiricilerine, kullanıcılarına bizimle paylaştıkları bilgiler konusunda açık olmalarını zorunlu kılıyoruz” ifadesi kullanıldı.