‘Milli Eğitim Bakanlığı’ gericilerin elinde can çekişiyor: Para ödüllü sınavlar düzenlenmeye başlandı

AKP iktidarı eliyle eğitimdeki gericileşme tüm hızıyla sürerken, okullar gerici vakıflara teslim edilmiş durumda. Her gün okullarda bilimsel eğitimden uzak etkinlikler düzenlenirken, bunların sonuncusu; Anadolu Gençlik Derneği, Milli Gençlik Vakfı, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ortaokullarda gerçekleştirecekleri “Siyer-i Nebi” adlı etkinlik oldu.

PARA ÖDÜLLÜ SINAV

Yarışma için okullara, ”En Sevgili” başlıklı kitaplar haftalar önce gönderildi. “Peygamber yaşamını örnek almaya” çağrılan çocuklar, din kültürü öğretmenlerince çalıştırıldıkları kitaplardan, 20 Nisan günü para ödüllü bir sınava girecek.

Para ödülü çocukları çekmek için bir araç olarak kullanılırken, “kaşif grupları” ile tarihi, dünyayı, yarını keşfetmeye yardımcı olacakları vaadinde bulunuluyor.

ALLAH VE PEYGAMBERİN İZİNDE 

Pek çok velinin haberinin olmadığı kitapların içeriği de oldukça dikkat çekici. Kitabın yazarı olan Mustafa Soykök önsözde, “Allah’a iman olmadan peygambere iman olamayacağı gibi, peygambere inanmadan da Allah’a inanmak mümkün değildir. Bu açıdan bakıldığında peygamberin (Muhammet) imandaki ve dindeki konumunu, örnekliğini ve bu örnekliğin bağlayıcılığını reddeden tavırlar apaçık birer sapma olarak görülmelidir” diyor.

Ayrıca “en sevgiliyi anlamak” bölümünde, “aslında okullarda, kurslarda, eğitim programlarında peygamberin örnek hayatına yönelik sünnet bilgisini siyer/hadis dersinde değil Hayat Bilgisi dersinde vermeliyiz” ifadeleri yer alıyor.

‘İNSANIN KENDİ KENDİNE YETECEĞİNİ ZANNETMESİ…’

Yine kitapta yer alan bir diğer ifade de ise “İnsanın kendi kendine yeteceğini zannetmesi, Allah’tan ve ahlaktan bağımsız bir hayatı, Allah’tan ve ahlaktan bağımsız bir ekonomiyi, Allah’tan ve ahlaktan bağımsız bir siyaseti inşaa ederek mutlu olacakları vehmine kapılması.” sözleri yer alıyor.

Danıştay, Milli Eğitim’in dinci Hizmet Vakfı’yla iş birliğine ‘dur’ dedi

Birleşik Kamu-İş: İktidar MEB’e gerici ve piyasacı eğitim görevi verdi