MHP’li RTÜK üyesinin ‘itirazı var’: Fox TV’ye verilen ceza orantısız

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), gazeteci Fatih Portakal’ın sözleri nedeniyle Fox TV’ye verdiği ceza, kurulda tartışmalara neden oldu.

‘RTÜK’ÜN GÖREVİ BU DEĞİL’

RTÜK’ün Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kontenjanından seçilen üyesi Arif Fırtına, kanala verilen cezaya muhalefet şerhi koydu.

Cezanın ‘orantısız’ olduğunu savunan Fırtına, “RTÜK’ün görevi yasakçı, yok edici, tek sesli bir yayın politikası uygulamak değildir” dedi.

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Fatih Portakal, 10 Aralık’ta sunduğu bir haberde “Türkiye’de barışçıl protestolar olamaz, hadi bakalım, barışçıl bir eylem için zamları protesto edelim. Doğalgaz zamlarını… Hadi bakalım, yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak sokağa korkudan, endişeden dayak yerim vesaire. Hakkımı arayacağım ama ne yaparım başım belaya girer mi, kaç kişi çıkar Allah aşkına?” ifadelerini kullanmıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni” diyerek Portakal’ı hedef almıştı.

RTÜK de Fox Ana Haber’i sunan gazetecinin söz konusu ifadeleri nedeniyle kanala hem 3 kez yayın durdurma cezası, hem de 1 milyon 76 bin 337 TL para cezası kesmişti.