Ana Sayfa Gündem 'Mersin krizi'nde yeni hamle: Kamera kayıtları inceleniyor

‘Mersin krizi’nde yeni hamle: Kamera kayıtları inceleniyor

İyi Parti’nin Mersin’den aday göstermek istediği Burhanettin Kocamaz’ın adının il seçim kuruluna geç bildirilmesi krize neden oldu. İncelenen kamera kayıtlarında başvurunun binaya yaklaşık yarım saat geç getirildiği tespit edildi.

Hüriyet Gazetesi’nin haberine göre İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ilan ettiği Burhanettin Kocamaz’ın, yasal süre içinde adaylık başvurusunun yapılmaması dün siyasi kulislerde en çok tartışılan konu oldu. Bu aşamadan sonra izlenebilecek yollar konuşuluyor. Bu yöntemlerin başında da Kocamaz’ın bir başka partiden aday gösterilmesi geliyor. Siyasi Partiler Yasası’nın (SPY) 40. maddesinde, “Bir kimse, bir partiden ön seçim veya merkez adaylığı yoklamasına katıldıktan sonra başka bir partiden merkez adayı gösterilemez ve partisinden istifa etmedikçe bağımsız aday olamaz” hükmü var. Bu hükmün, Kocamaz’ın başka bir partiden adaylığına veya bağımsız adaylık başvurusu yapmasına engel olduğu belirtiliyor.

HUKUKİ FORMÜLLER DEĞERLENDİRİLDİ

İyi Parti yönetimi, dün Kocamaz’ın adaylığı için hukuki formülleri değerlendirdi. Edinilen bilgiye göre, Kocamaz dün Demokrat Parti (DP) yönetimi ile görüştü. Temaslar sonunda Kocamaz’ın, DP’den aday gösterilmesi üzerinde anlaşmaya varıldı. DP’nin ‘Mersin adayını güncellemesi’ yoluyla Kocamaz’ın ismini il seçim kuruluna bugün bildirmesi formülü kabul edildi. İyi Parti yönetimi, “Biz merkez yoklaması yapmadık, seçim kuruluna da hiç aday ismi bildirmedik. Bu nedenle SPY 40. maddesindeki hüküm Kocamaz’ın DP’den aday olmasını engellemez” tezini savunuyor. Kocamaz’ın adaylığı konusundaki son kararı YSK verecek.

YSK’nın önceki seçimlerde, başvurusu gecikme nedeniyle reddedilen adayın itirazını kabul ettiğine ilişkin örnekler de gündeme taşındı. YSK yetkilileri, 2014 seçimlerinde Sarıyer’de yaşanan olayda, başvurunun zamanında seçim kuruluna getirildiği, gecikme evrak işlemleri nedeniyle yaşandığı için itiraza olumlu yanıt verildiğini ifade ediyorlar.

KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ

Hürriyet’in haberine göre, Kocamaz’ın başvurusunun gecikmesine ilişkin kamera kayıtlarının incelendiği de öğrenildi. Başvurunun binaya yaklaşık yarım saat geç getirildiği tespit edildi.

YSK’nın 2009’da Gümüşhane, Mardin ve Muş adaylarını benzer gecikmeyle reddettiğine ilişkin örnekler verildi.

İYİ Parti’den adaylığı kabul edilmeyen Kocamaz, DP’nin Mersin adayı oldu

12,426BeğenenlerBeğen
6,984TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

SON HABERLER

Meclis gündemine taşındı: Siyanür satışı araştırılsın

İstanbul ve Antalya’da bir ayda üç ailenin siyanürle intihar etmesi sonrası siyanür satışı tartışma konusu oldu. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, TBMM’ye sunduğu...

Ziya Selçuk’tan öğretmenlere 3600 ek gösterge açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlık bütçesinin TBMM'deki görüşmelerinde, öğretmenlere 3600 ek gösterge ile ilgili soruyu yanıtladı

AKP kulisleri bunu konuşuyor: Erdoğan bırakacak mı?

AKP kulislerinde Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığı’nı güvendiği bir isme bırakabileceği konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu’ndan partisine sert mesajlar: Yarışalım derken örgütü parçalamayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan ve yaklaşık 5 saat süren Parti Meclisi toplantısında olağan kurultay süreci de gündeme geldi.

Bakanlık müfettişi otel odasında ölü bulundu

MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilerek okulların teftişi için Niğde'ye gelen müfettiş Bektaş Gülnar, kaldığı otel odasında ölü bulundu.