‘Mersin krizi’nde suçlanan MHP’li Tuna: İspatlayın, adaylıktan çekileceğim

Toroslar Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı MHP’li Hamit Tuna, Mersin’de yaşanan ‘aday gösterememe’ krizinde rolü olduğunu öne süren İYİ Parti lideri Meral Akşener’e, “İspatlasın, adaylıktan çekileceğim” diye yanıt verdi.

MHP’den İyi Parti’ye geçen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın adaylık başvurusu evrak teslimatının saat 17:00’den sonra yapıldığı gerekçesiyle İl Seçim Kurulu tarafından kabul edilmemiş, İYİ Parti Mersin il başkanı görevden alınmıştı. Bunun üzerine Kocamaz, Demokrat Parti listesinden aday gösterilmişti.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘Çalar Saat’ programına konuk olan Akşener, Tuna’nın “Kocamaz aday olamayacak” diye tweet attığını ve Kocamaz’ın adaylığına itiraz edenleri organize ettiğini savunmuştu.

İYİ Parti lideri, “MHP adayının attığı bir tweet var. Hamit Tuna’nın attığı tweet. İYİ Parti’nin adayı yok. Bunu anladık. Demokrat Parti adayı istifa etti oradan müracaat etti. İddiaya göre Hamit Tuna’nın organize ettiği 15 kişi itiraz etti” demişti.

‘MAĞDUR EDEBİYATI YAPIYOR’

DHA’nın haberine göre MHP’li Tuna, Akşener’in söz konusu iddialarını yalanlayarak şunları söyledi: “Bugün bir televizyon kanalında İyi Parti’nin Genel Başkanı Sayın Meral Akşener Hanımefendi şahsım ile ilgili, İyi Parti’nin adayı olan insanla alakalı onun söylediği bir isnat ifade himayesinde, ben daha önceki süreçte, ‘İyi Parti’den dahi aday olmayacak’ şeklinde bir ifade kullandığım ve bunun üzerine aday olamayışının sebebini bizim üstümüzden kullanmak sureti ile mağdur edebiyatı yapıyor. Ben de dedim ki Sayın Akşener’e yazdığım mesajda, ‘Eğer böyle bir ifadeyi gerek görsel gerek tweet gerek başka bir mesaj usulü ile bir yerden attığımı ifade etsin, adaylıktan çekileceğim’ dedim. Ben kişilerle uğraşmam. Siyasetim düz ve omurgalıdır. Siyasette bir yerde olmak ya da olmamak kader, kısmet meselesidir.”

‘TAMAMEN BİR KURGU’

Demokrat Parti listesinden aday olan Kocamaz’ı da mağdur edebiyatı yapmakla suçlayan Tuna şu ifadeleri kullandı: “Bu tamamen bir kurgu. Türkiye’de bir sansasyonel vaziyet çıkartmak, bir atraksiyon yapmak, mağdur edebiyatı uygulamak, ‘Demokrasiye sahip çıkın’ ifadesi ile Türkiye’yi arkasına almak. Bu tamamen bir kurgudur. Tamamen bilinçli yapılan programlı bir senaryodur. Senaryoyu da güzel uyguladılar ama millet yemiyor. Bu suçu da Hamit Tuna’ya atıyor. Sonra itiraz eden insanlar, tabii insanlar itiraz eder. Benim adliyenin kapısında nöbet tutacak halim yok. Git kendin tut, sen sahip çık madem öyle itiraz edecek insanlara.”

‘İSPATLAYIN ÇEKİLECEĞİM’

“Bu bir taktik, yıllardır uyguladığı bir taktik” diyen Cumhur İttifakı’nın Mersin adayı şöyle devam etti: “Dolayısıyla esefle kınıyorum. Zaten maddi olarak dava açacağım. Hakkımda isnatta bulunan herkese dava açacağım. Bu benim yasal hakkım. Varsa belgeleri kullansınlar, çıkarsınlar ve ben de diyorum ki, ‘Belgenizle ispatlayın, adaylıktan çekileceğim.’ Bu kadar net konuşuyorum.”

Akşener’in ‘Mersin krizi’ yorumu: İğrenç işlerin ve paranın döndüğü bir olay

Adaylığına itiraz edilen Kocamaz: Derdiniz ne? Bizden daha ne istiyorsunuz?

‘Mersin krizi’nde mutlu son: Kocamaz’ın DP’den adaylığı kabul edildi

Akşener: İyi Parti’ye yapılan operasyonların faillerini çok iyi biliyoruz