1975-1980 ve 1989-1994 yılları arasındaki Kartal Belediye Başkanlığı görevleri süresince; halkçı, çağdaş belediyecilik anlayışını hizmet verdiği birçok alanda hayata geçiren, kültür sanat atölyelerinden sabit halk pazarlarına, uluslararası festivallerden kreşlere ve kütüphanelere kadar Kartal’da hümanist, ilkeli, demokrat, çağdaş belediyecilik uygulamalarının öncüsü olan merhum Başkan Mehmet Ali Büklü için düzenlenen anma törenine Büklü ailesinin yanı sıra; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kartal İlçe Başkanı Mert Polat, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, iştirak şirketlerinin yöneticileri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kartal Yönetim Kurulu, mahalle muhtarları, Erzincan Tanyeri ve Avcılar Köyü Dernek yönetimleri, Kartal Belediyesi çalışanları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Merhum Başkan Mehmet Ali Büklü’nün özgeçmişinin okunmasıyla başlayan anma töreninde mikrofonu ilk olarak önceki dönem CHP İl Başkanlarından Kamer Gök aldı. Mehmet Ali Büklü’nün her daim etrafına ışık saçan, bilge ve şair yürekli bir insan olduğunu belirtti. Birlikte görev yaptıkları süre boyunca Büklü’nün kendisine çok şey kattığını ve onu hiçbir zaman unutamadığını ifade etti.

“Belediyecilikteki İlkleri Büklü Gerçekleştirdi”

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’de, merhum Başkan Büklü’nün sosyal belediyecilik örneği sergilediği ilklerin önemine vurgu yaparak, “Sayın Büklü, döneminin şartlarında yerel yönetimlerin kendi kaynaklarıyla ilerlemesinin yolu tıkandığında iştirakleri kurarak ilerlemenin yolunu bulmuştur. 2018 yılında iştiraklerin kurulması zorunlu kılınmış ve her belediye kendi iştirak şirketlerini kurmuştur. Sayın Büklü’nün bunu 30 yıl önce yaptığını düşünerek ne kadar ileri görüşlü bir Belediye Başkanı olduğunu anlıyoruz. Dönemin ekmek sorununu ‘Halk Ekmek’ ile çözen, vatandaşları daha ucuza ekmekle buluşturan, binlerce insana istihdam sağlayan ve büyük bir sosyal belediyecilik örneği göstererek bugün bizlerin yoluna ışık tutan Merhum başkanımızın çocuklarına, sevgili eşine ve Kartal Belediyesi ailesine sabırlar diliyorum. Bugün burada bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Kartal halkı adına ilçemize kattığı tüm değerler için Sayın Mehmet Ali Büklü’ye minnettarız. Ruhu şad olsun.” ifadelerini kullandı.

Anma töreninin ardından merhum başkanın mezarına karanfiller bırakıldı ve emekli din görevlisi Vedat Özbaş tarafından Kuran’ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Cemevi dedesi Celal Özer ve katılanların dualarıyla sona eren anma töreninin ardından Kartal Belediyesi tarafından lokum ikramı yapıldı.