Memur ve emekli zammı için Temmuz hesaplamaları başladı ve beklenen tarih, mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla netleşecek.

Temmuz ayında memurlara ve memur emeklilerine yüzde 10 zam ve enflasyon farkı uygulanacak. Ancak, farkın kesin miktarı enflasyon verilerine bağlı olarak belirlenecek. Milyonlarca memur ve emekli, mart ayında açıklanacak enflasyon rakamlarını büyük bir dikkatle bekliyor.

Memur ve emekli maaşlarının belirlenmesinde kritik bir rol oynayan enflasyon verileri, titizlikle takip ediliyor. 2024 yılında Mart ayı enflasyon oranlarının ne zaman açıklanacağı ve beklentilerin ne yönde olduğu, maaş artışlarını etkileyen önemli bir unsur olarak gündemdeki yerini koruyor.

TÜİK enflasyonu 3 Nisan'da açıklayacak

ENFLASYON BEKLENTİLERİ NELER?

Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta Mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayınladı.

Ankete göre, geçen ay yüzde 3,17 olan Mart ayı TÜFE artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 3,43'e yükseldi. Ayrıca, cari yıl sonu TÜFE artışı beklentisi de yüzde 42,96'dan yüzde 44,19'a çıktı. Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 42,96 iken, bu anket döneminde yüzde 44,19 olarak gerçekleşti.

Ayrıca, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,78 iken, bu anket döneminde yüzde 36,70 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamlarının ardından memur maaşı ve emekli zammı için rakamlar da belli oldu.

İki aylık enflasyon verisinin sonuçlarına göre, Temmuz zammı için Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri şimdiden yüzde 11,53'lük artışa hak kazandı. Memur maaşı zammı içinse enflasyon farkı yüzde 6,68 olarak belirlendi.