Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikanın genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Yalçın  “Memur-Sen olarak; emeğin ve alın terinin karşılığını almak, 6 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisinin mağduriyetini önlemek ve adil olanı hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasına da sosyal diyalog zeminine de her zaman önem veriyoruz”  açıklamasını yaptı.

Yalçın, “Öncelikle sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için 22 bin TL’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan 1650 TL’nin tazminini istiyoruz. Geçtiğimiz 2 yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak; 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil, 1’inci 3 ayda yüzde 35, 2’nci 3 ayda yüzde 10, 3’üncü 3 ayda yüzde 15, 4’üncü 3 ayda yüzde 10 artış istiyoruz. 2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla; 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil 1’inci 6 ayda yüzde 25 ve 2’nci 6 ayda yüzde 15 artış istiyoruz”  dedi.

SOSYAL YARDIMLAR ARTSIN

Sosyal yardımlar ve emekli aylıklarının artırılmasına dair tekliflerini de dile getiren Yalçın, enflasyon farkının, dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini, toplu sözleşme ikramiyesinin aylık 1000 TL ödenmesini, kamu görevlilerine aylık 7 bin 650 TL kira yardımı verilmesini, dini bayramlarda kamu görevlilerine 4 bin 850 TL ikramiye ödenmesini ve eş yardımının 2000, çocuk yardımının 500 TL ödenmesini bu yardımın emeklilere de verilmesini talep ettiklerini belirtti. Öte yandan Yalçın, 8 bin 77 TL seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını istediklerini belirtti.

Yalçın, tekliflerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bugün teslim edeceklerini  dedi.