Gazetecilerin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı, dosyaya gizlilik kararı getirildi

Van'da gözaltına alınan gazetecilerin soruşturma dosyasına 'gizlilik' kararı getirilerek gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

Medya 07.10.2020, 15:25
Gazetecilerin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı, dosyaya gizlilik kararı getirildi

Van’da Osman Şiban ve Servet Turgut isimli yurttaşların helikopterden atılmalarını belgeleriyle gündeme getirmeleri sonrası dün gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi, gazeteci Nazan Sala, eski gazete dağıtımcısı Şükran Erdem ve Fehim Çetiner’in gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Yürütülen soruşturma dosyasına ise “gizlilik” kararı getirildi.

GAZETECİ UĞUR: BU OLAYLARIN ÜZERİNE CESARETLE GİDİLMESİ GEREKİYOR
MA'da yer alan habere göre; Gözaltındakilerle görüşmek üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede’nin sadece MA muhabiri Cemil Uğur’la görüşmesine izin verildi.

Cemil Uğur’la görüşen ve diğer gazetecileri ayaküstü görebildiğini belirten Dede, Uğur ve diğerlerinin durumunu iyi olduğunu ifade etti. 

Dede, Uğur’un kendisiyle paylaştıklarını şöyle aktardı:

“Bu operasyonun asıl sebebinin MA’nın son dönemlerde işkence edildikten sonra helikopterden atılan iki vatandaşa ilişkin, sınırda TSK’nın gerçekleştirilen öldürme olaylarına ilişkin, Kürtlere batı illerinde gerçekleştirilen linç girişimlerine ilişkin yürüttüğü gazetecilik faaliyetleri ve bu olayların üzerine cesaretle gitmesi olduğunu kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor. Bir suç ve buna ilişkin delil yok. Evde ve ajansta yapılan aramalarda haber içeriği dışında herhangi bir şeye el konulmadı.”

Yorumlar (0)