Mart Çılgınlığı (March Madness)

0
62

Tam zamanı geldi! Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim hayatını sürdüren kolej öğrencilerinin değil, tüm basketbol severlerin büyük hevesle takip ettiği 5 milyar dolarlık bir hacime sahip olan Mart Çılgınlığı devam ediyor. Ülkede, üniversite basketbol ligi NCAA’de playoffa kalan 68 takımın mücadele ettiği turnuva tek maç usulü oynanıyor ve ‘March Madness’ olarak anılıyor.

Turnuva 7 adımdan oluşuyor.

İlk Raunt (68 takımla turnuva başlıyor.)
İkinci Raunt (Son 64)
Üçüncü Raunt (Son 32)
Sweet Sixteen (Son 16)
Elite Eight (Son 8)
Final Four (Son 4)
Şampiyonluk Maçı

Şimdi geçen sene 97 milyon kişi tarafından izlenen bu turnuvayı öne çıkaran noktalara göz atalım.

POPÜLARİTE VE BAĞLILIK

Öncelikle bu popülaritenin nereden geldiği konusunda birkaç söz etmek gerekiyor. ABD’de öğrenciler, mezunlar kısacası okulla ilişkili olan her insan kolejlerine karşı vefa duygusu besliyor. Mezuniyetinden 20 sene sonra gelip takımlarına destek olan taraftarlar var, okullarının her zaman en iyisini hak ettiğine inanıyorlar. Oyuncular para için değil, takımları ve hayalleri için oynuyorlar. Ülkemizde bunun basketbol tarafındaki en yakın ikamesinin Darüşşafaka olduğunu düşünüyorum. Bir diğer yandan alttan gelen nesillere yatırım yapmak taraftar kazanmakla beraber ekonomik açıdan da takımın yararına oluyor, her öğrenci gelecekte müşteri olarak bu endüstrinin dönmesinde bir çarklı dişi olacak.

BAHİS

Bu turnuvayı ilginç kılan bir diğer konu ise kesinlikle işin kumar boyutu. Turnuva büyük kısmı kayıt dışı olan milyar dolarlık bahislere sahne oluyor. Sıra arkadaşınızdan eski ABD başkanı Obama’ya kadar herkes ‘bracket’ adı verilen bu kuponlarla tahminlerini yapıyor.

GENÇ YETENEKLER

Turnuva aynı zamanda NBA takımlarına kendilerini göstermek isteyen oyuncular için büyük bir vitrin görevi görüyor. Jordan (North Carolina), Bird (Indiana) ve Shaq (LSU) gibi efsanelerde o zamanlardan geçti. Başarılı örneklerin yanında başarısızlarda var tabii ki. Adam Morrison, Jimmer Fredette, J.J. Reddick gibi beklenin altında kalan örnekler mevcut.