Mansur Yavaş’a sansür uygulayan Hürriyet’in yazarı Abdülkadir Selvi: Bir de hapis cezasına çarptırılan Necmettin Kesgin diye birisi var

0
89

Millet İttifakı adına CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mansur Yavaş hakkında ortaya atılan ‘sahte senet’ iddialarıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Yavaş, dün düzenlediği basın toplantısında iddialara ilişkin açıklama yaparken, Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Selvi, “Mansur Yavaş hakkındaki iddianame seçimi nasıl etkileyecek?” başlığıyla yayımlanan yazısında “Seçimlere az bir süre kala hakkında iddianame düzenlenen CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’ın basın toplantısını izledim. Yavaş’ın yanında CHP’den Haluk Koç ile İYİ Parti’den Aytun Çıray vardı. Mansur Yavaş hakkındaki iddiaları reddetti. Sahte senet işinin mağduru olduğunu savundu. Necmettin Kesgin hakkında ‘Bu şahıs, resmi evrakta sahtecilik, şantaj suçlarından hapis cezası almış bir suçludur’ dedi” hatırlatmasında bulundu.

Yazısının devamında, “Açıklamasını yaptıktan sonra ayrıldı, soruları yanıtlamadı. Yanıtlasa daha yararlı olurdu” görüşünü dile getiren Selvi, şunları kaydetti:

”Mansur Yavaş’ın açıklamalarıyla yetinmedim, Necmettin Kesgin’in de katıldığı A Haber’deki tartışma programını dikkatli bir şekilde izledim. Necmettin Kesgin ile Mansur Yavaş arasında sonuçlanan dava dosyalarını inceledim. Tartışmanın hukuki boyutuna değinmeyeceğim. Çünkü yürüyen bir hukuki süreç var.

Ben işin siyasi boyutuyla ilgiliyim. Bu seçimlerde iki yer çok önemli. Biri İstanbul, diğeri Ankara. Necmettin Kesgin tarafından 2017 yılında yapılan suç duyurusu, seçimlere 18 gün kala Yavaş hakkında iddianameye dönüşürse kamuoyu bunu nasıl değerlendirir, ona bakmak lazım. Seçmenler bunu hukuki bir sorun olarak mı görecek, yoksa siyasi bir mühendislik olarak mı değerlendirecek? Mansur Yavaş’a duyulan güven sarsılacak mı?

Mansur Yavaş siyasi bir kişilik olduğu için olayları onun üzerinden değerlendiriyoruz. Ancak bir de ‘resmi belgede sahtecilik, şantaj ve özel hayatın gizliliğini ihlal’den 6 yıl 6 ay 6 gün hapis cezasına çarptırılan Necmettin Kesgin diye birisi var. Mansur Yavaş’ın ‘Bana sahte imzayla 600 bin dolarlık senet verdi’ diye dava ettiği kişi.”

Fatih Portakal’dan yandaş medyaya Mansur Yavaş tepkisi: Hepsini arşivliyorum, gelecekte kitap yazacağım

Demirören’in Hürriyet’i Mansur Yavaş haberini son dakika olarak girdi, daha sonra yayından kaldırdı