CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, “Ben açık ara seçimi alacağımızı düşünüyorum” dedi.

VOA Türkçe’den Yıldız Yazıcıoğlu’na konuşan Yavaş, “Mart 2014’te seçim sonuçlarında bir “kıl payı” tartışması yaşandı. Sizce bu seçimde sonuçlar nasıl şekillenecek? Yine bir itiraz krizi yaşanacak mı? Yoksa fark mı var?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben açık ara seçimi alacağımızı düşünüyorum. İtiraz gelecek bu sefer onlardan gelecek. Tabii insanlar tarafından sandıktaki oyun peşine düşülmesi ne kadar normal bir şey yok. Unutmayınız İstanbul’da Beyoğlu seçiminde (1989’daki yerel seçimler) Sayın Recep Tayyip Erdoğan belediye başkanı adayı olduğunda birkaç defa itiraz etti hatta hakimle dahi tartıştı. Burada önemli olan seçimi kazanmak ya da kaybetmek olmuyor. Aslında seçimin güvenliği açısından insanların sonuçtan şaibe ve şüphe duymaması en önemlisi. Bu kez biz hem iki parti hem de ayrıca Mansur Yavaş görüntüleri olarak üç koldan birden takip ediyoruz. Umarım bu sefer böyle bir tartışma yaşanmayacak.”

‘BU ÜLKENİN DİNAMİKLERİ O KADAR MI UCUZ’

Cumhur İttifakı’nın yerel seçimleri ‘beka sorunu’ diye tanımlaması ve Millet İttifakı’na yönelik ‘terörle iş birliği’ suçlamasına dair görüşleri sorulan Yavaş şu ifadeleri kullandı: “Her seçim süreci “Bu seçim ülkemiz için çok önemli ve hayati” denilerek yaşanıyor. 2014’te de seçime “ülkemiz istikbali” söz konusu dediler. Ama burada MHP ile AK Parti ittifak yapmadan önce örneğin 7 Haziran seçimlerinde falan karşı karşıya geldiklerinde Sayın Erdoğan, o zaman beşli çeteden bahsediyordu ve yine terör örgütleriyle MHP, CHP’yi bir arada tutuyordu. Şimdi yan yana gelince sayıyı dörde indirdi. Ben bunları siyasi söylemden öte bir şey görmüyorum. Uzun süredir iktidarda oldukları için yani yapsaydı zaten yapardı bütün projelerin anlamında artık ‘devletin bekası’ diyerek korkutarak oy istiyor. Ama bunun araştırmacılar da halkta karşılığının olmadığını söylüyorlar. En son Bülent Arınç da ‘Bunun beka ile falan ilgisi yok’ dedi. Binali Yıldırım da ‘Bunun beka ile ilgisi yok’ dedi. Dolayısıyla ben beka ilgisini kuramıyorum. Bir belediyenin bir partiden diğer partiye geçmesi eğer bekayı tehlikeye sokacaksa yani o kadar mı ucuz bu ülkenin temel dinamikleri.”

‘GÖKÇEK DÖNEMİNİ İNCELEMEK ZORUNDAYIZ’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talebiyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini bırakmak zorunda kalan Melih Gökçek’in dönemini yasal olarak incelemek zorunda olduklarını belirten CHP’nin Ankara adayı şöyle konuştu: “Doğal olarak bir belediye el değiştirdiği zaman mutlaka ve mutlaka en azından bir incelemeden geçilecektir. Hesaplar, en son kasanın durumu, yapılan harcamalar mutlaka normal rayında müfettiş istenecektir. Zaten müfettişlerini yapacağı incelemeye göre yasa ne ise yasa uygulanacak. Yani bunu yasal olarak yapmak zorunda olduğumuzu hissediyorum. Özellikle bir açığını bulalım, illa O’nu (Gökçek) mahkeme edelim anlamında değil.”

‘UĞRAŞTIM UĞRAŞACAĞIM KADAR’

Yavaş, “Böyle bir inceleme yaptırdığınızda Gökçek’le “uğraşma meselesi” olacağını düşünüyor musunuz?” sorusunu ise, “Zannetmiyorum. İki dönem zaten uğraştım uğraşacağım kadar. Korksaydık karşısına çıkmazdık. Alnımız açık, başımız dik, korkacak hiçbir şeyimiz yok. Kocaman Türkiye’nin içerisinde mal beyanını açıklayan ilk büyükşehir belediye başkan adaylarından birisi benim. Çok şükür kimseden saklayacak gizleyeceğimiz bir şeyimiz yok” diye yanıtladı.

Mansur Yavaş: Kaybedersem siyaseti bırakırım

Mansur Yavaş: Melih Gökçek artık seçmen, ben de oyuna talibim

Anketler Ankara’da Mansur Yavaş’ı işaret ediyor

‘Şeffaflık Taahhütnamesi’ni imzalayan Mansur Yavaş mal varlığını açıkladı

‘AKP’nin oy deposu sayılan beş ilçede Mansur Yavaş arayı kapattı, hatta öne geçti’