Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı ve CHP'nin ABB Adayı Mansur Yavaş, ANFA Fuar Alanı'nda minibüsçüler bir araya geldi.

Ankara Minibüsçüler Odası'nın düzenlediği ve bin 300 minibüsçünün katıldığı toplantıda konuşan Yavaş şunları söyledi:

'TÜM ESNAF KESİMLERİNE BİR ŞEKİLDE DESTEK OLDUK'

Değerli esnafımız, seçimden önce sadece minibüscü ulaşım esnafı değil, tüm esnafların yanında olacağımızı, kendimin de bir esnaf çocuğu olduğundan bahsetmiştim. Geldiğimizde ekonomik sıkıntı çoktu. Ama üstüne bir de hatırlarsanız pandemi dönemi geldi. Pandemi dönemi gelince ülkemizin daha önce belki yüzyıllardır yaşamadığı bir afet yaşadık. Herkes ne yapacağını bilemez durumda kaldı. Öyle çalışmalar yaptık ki hem vatandaşın evinde mağdur olmaması açısından hem çalışamayan esnafa destek olma açısından toplumun tüm esnaf kesimlerine bir şekilde destek olduk. Kimine gıda kimine nakit yardım derken bu pandemi dönemini Ankara halkı olarak tam bir dayanışmayla atlattık.
Bu arada sizlerle ilgili de hatırlarsanız maske, dezenfektan, şeffaf kabin, gelir desteği ve buna benzer çalışmalar yaptık. Oda başkanımız sık sık bize minibüscülerin taleplerini bildiriyor. Ankara'da ulaşımda şöyle de bir sıkıntı var; özel halk otobüsleriyle beraber EGO çalışıyor ve sizler çalışıyorsunuz. Sizler 700 bin yolcu taşıyorsunuz. Şu anda ulaşımda yüzde 40'lık bir artış var. Onun da sebebi artık Ankara'mızda bir milyona yakın misafir var. Deprem nedeniyle çocuklarını okutmak veya başka amaçlarla Ankara'ya gelmiş insanlar var. Bunların da tabii ekonomik sıkıntıları var. Yeni bir dünya yeni bir hayata başladılar. Bunlar da aynı zamanda bizim ulaşımı mecburen etkiliyor. 2010 yılında 2 bin 200 tane otobüsümüz varken devraldığımızda bin 400 tane otobüs vardı. 400 tane otobüs aldık. Ve şu anda da hala 2007, 2008, 2009 model otobüsler çalıştığı için bunların da birçoğu sürekli olarak arıza yapıyor. Ben hem özel halk otobüslerinde hem dolmuşlar oda başkanımıza hep şunu söyledim; bakınız herhangi bir ilçeye giderken özellikle Ankara'nın dış ilçelerine giderken otobüse bir yolcu ayağını attığı zaman bize 25 lira zarar yazıyor. Öyle bir ulaşım sistemi kuralım ki aynı haklarda EGO çalışıyor minibüs çalışıyor özel halk otobüsü çalışıyor ve hepsi zarar ediyor. Bunun önüne geçmenin yollarından birisi validstör demiştim ve halk otobüsleri bunu taktı. Sadece inen yolcuyu göremiyoruz ama hangisinin hangi hatta kaç kişi taşıdığını görüyoruz.
Yedi sekiz aydır halk otobüslerine yaptığımız desteğin benzerini dolmuşçu esnafımıza nasıl yapabiliriz diye bakanlıklarla yazıştık. En sonunda danışmanlarımız bunu incelediler. Ve aynı şekilde halk otobüslerine yaptığımız desteği de dolmuşcu esnafımıza yapılabileceğini bize bildirdiler. Şimdi bu desteğin nasıl olacağını da oda başkanımız ve 27 durak başkanıyla yan yana gelmek suretiyle tespit edeceğiz. Aynı zamanda güzergah talepleri var. Bununla ilgili de Allah nasip ederse seçimden sonra yan yana gelip, esnafın birbirine zarar vermediği tüm düzenlemeleri yapabiliriz.

'KAMUDA KÜSLÜK OLMAZ'

Oda başkanımızın bir sosyal tesis talebi oldu. Sosyal tesis olarak önerilen Ankara Şehir Terminali'nin kenarı maalesef orası mümkün olmadı. Ayrıca bir yer takası talebi oldu. Onu da arkadaşlar inceliyorlar. Belediye olarak ayrıca size bir sosyal tesis de kazandıracağız uygun bir yerde. Onu da oda başkanımızla birlikte karar vereceğiz.

Çalışmayan dolmuşlarımız var. Bunları inşallah bundan sonra sadece UKOME öncesi esnafımızı yan yana getirmek üzere yeni hatlar verebiliriz. Nasıl verebiliriz? Artık şehir şehrin her tarafına doğru Ankara merkezinden büyümeye başladı. Dolayısıyla bunu da tüm dolmuş esnafının çalışacağı şekilde düzenlemeye hazırız. Bakın buradan tekrar söylüyorum; gerekirse ben otobüslerimi oralardan çekeceğim. Göstere göstere göre göre hem siz hem biz zarar etmeyelim. Hiç olmazsa esnaf da alnının terini hak ettiği gibi kazansın. Bundan sonra bu tür düzenlemeleri de yapacağız. Ulaşım daire başkanımız, EGO daire başkanımız burada. Özel taleplerde bulunacak arkadaşlar da şimdi gelsinler görüşelim. İnşallah 27 durak başkanımızla görüşüp hiçbir esnafın mağdur olmaması için gereken destekleri yapacağız. Bu sizin hakkınız bizden yana helal olsun. Ankara halkı adına helal olsun diyorum.

Sizlerin hakkı için gün geliyor Sayın Cumhurbaşkanı Ankara halkı için bir şeyler istiyorum. Bakanlarla görüşüyorum. Elbette kamuda küslük olmaz. Hepimizin görevi ayrıdır. Herkesle iş birliği yapacağız. Neden? Ankara için. İnşallah şimdiye kadar uzattığımız eli uzatmayan ilçe belediye başkanlarımız var. Mecliste yaşadığımız bazı engellemeler var. İnşallah bunlar da bu sefer ortadan kalkacak, el ele tutuşacağımız ilçe belediye başkanlarıyla beraber doya doya inşallah sizlere hizmet edeceğiz.