Mahmut Tanal: ”bugün hayatta olmayabilirdim”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis’e saldırı düzenlemek isteyen DHKP-C bağlantılı bir kişiyle görüştüğü iddialarıyla ilgili, “Burada asıl hedef Mahmut Tanal’dı”dedi. Hedef seçildiğimi düşünüyorum. Fırsat bulamadılar. Makam odamın içerisi çok kalabalık olmasaydı ”bugün hayatta olmayabilirdi” dedi. Yaşanan olayı CHP’ye dönük kumpas olarak nitelendiren Tanal, Çubuk’ta yaşanan olayı hatırlattı, “İlkinde hedef Kılıçdaroğlu’ydu, ikincisinde hedef Mahmut Tanal’dı” […]

Gündem Mahmut Tanal: ''bugün hayatta olmayabilirdim''

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis’e saldırı düzenlemek isteyen DHKP-C bağlantılı bir kişiyle görüştüğü iddialarıyla ilgili, “Burada asıl hedef Mahmut Tanal’dı”dedi.

Hedef seçildiğimi düşünüyorum. Fırsat bulamadılar. Makam odamın içerisi çok kalabalık olmasaydı ”bugün hayatta olmayabilirdi” dedi. Yaşanan olayı CHP’ye dönük kumpas olarak nitelendiren Tanal, Çubuk’ta yaşanan olayı hatırlattı, “İlkinde hedef Kılıçdaroğlu’ydu, ikincisinde hedef Mahmut Tanal’dı” dedi.

Tanal, Meclis’e zorla girmeye çalışan ve Savcılıkça DHKP-C ile bağlantılı olduğu açıklanan iki kişiye ziyaret izni verdiği iddialarıyla ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi. CHP’li çok sayıda milletvekilinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Tanal, bir polis memurunun yaralandığı bir kişinin rehin alınmaya çalışıldığı olayın Meclis ve savcılık açıklamasına göre saat 14.50’de Meclis Dikmen kapısında yaşandığını, kayıtlara göre kendisinin görüştüğü kişinin saat 11.09’da giriş yapıp 12.30’da Meclis’ten çıkmış olduğunu söyledi.

ERKEK ŞAHISLA 5-7.5 DAKİKA GÖRÜŞTÜM’

Sadece Mulla Zincir isimli kişiyle görüştüğünü ve bu kişiyi kesinlikle tanımadığını anlatan Tanal, yurtdışı çıkış yasağı ile ilgili bir sorunun çözümü için gelen kişiyle görüşmenin yaklaşık 5-7.5 dakika sürdüğünü anlattı. Kişiye “Benim yapacağım bir şey yok, bir hukukçuya git” tavsiyesinde bulunduğunu anlatan Tanal, “Aslında şahıs kalkmak istemedi. Yani belki burada fırsat bulamadı. Burada bence asıl hedef bendim. Nasıl ki DHKP-C terör örgütü mensupları, İstanbul Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı adliyedeki odasında alçakça şehit etmişti. Erkek şahıs fırsat kollayıp beni rehin almak istemiş olabilir. Çünkü odam kalabalıktı. O kalabalıkta bu fırsatı bulamamış olabilir” dedi.

‘SALDIRI İKİNCİ GELİŞTE YAŞANDI’

Meclis’ten 12.30’da çıkan bu kişinin daha sonra bir kadınla tekrar gelip saat 14.50 civarında Meclis’e saldırı eylemi gerçekleştirdiğini anlatan Tanal, “Meclis’ten çıkış yaptıktan sonra ikinci defa randevu sistemine tarafımızca giriş yapılmadı. Dolayısıyla menfur saldırının gerçekleştirildiği bu ikinci gelişin, bizimle irtibatlandırılmasını anlamış değiliz. Burada güvenlik zafiyeti var. TBMM’ye ziyaretçi olarak gelen kişi kesici delici aletle nasıl içeri girebiliyor? Güvenlik görevlilerinin işi ne peki?” diye sordu.

‘MİLLETVEKİLİ ZİYARET İZNİ VERMEZ’

Atatürk tişörtü ile Meclis’e girilmezken, kesici-delici aletle nasıl girilebildiğini soran Tanal, ziyaret iznini kendisinin verdiği açıklamalarıyla ilgili de şunları söyledi; “Mahmut Tanal izin verdi diyerek şahsımı bu menfur saldırının sorumlusu olarak göstermeye çalışıyorlar. Oysa bu saldırıda bir mağdur varsa o da ben ve yaralanan polis kardeşimiz, rehin alınmaya çalışılan personeldir. Bir milletvekilinin Meclis’e ziyaretçilerin girişine izin verme yetkisi yoktur. Danışman arkadaşlarımız sadece randevu isteyenleri, TC kimlik numaralarıyla sisteme bildirir. Yani talepte bulunur. Meclis idaresi, bu talebi onaylama veya reddetme yetkisine sahiptir. Yani yasaklı kişiler terör örgütü üyelerinin alınamaması gerekiyor. Kimin girişinin sakıncalı olup olmadığını, kimin terör örgütü üyesi olup olmadığını biz milletvekilleri bilmeyiz. Bunu GBT sorgulamasını yapan emniyet yetkilileri ve Meclis idaresi tespit edip ona göre verir ya da vermez.”

‘BURADA ASIL HEDEF MAHMUT TANAL’DI’

11.09’da Meclis’e giriş, 12.30’da çıkış yapan kişinin kısa süren görüşmeden sonra nereleri dolaşmış olduğunun aydınlatılmasını isteyen Tanal, “DHKP-C bağlantılı erkek şüpheli odama kadar delici kesici aletle mi geldi? Burada asıl hedef Mahmut Tanal’dı. Hedef seçildiğimi düşünüyorum. Fırsat bulamadılar. Makam odamın içerisi çok kalabalık olmasaydı bugün hayatta olmayabilirdim” dedi.

‘KUMPASIN İKİNCİ AYAĞI, İLKİNDE HEDEF KILIÇDAROĞLU İKİNCİSİNDE TANAL’

Görüşme sırasında odasının kalabalık olduğuna dikkat çeken Tanal, “İkinci şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz vakası yaşanabilirdi. Beni rehin alıp saldırabilirdi. Bu hadise Genel Başkanımız Kemal KIlıçdaroğlu’nun Çubuk’ta şehit cenazesinde linç girişimine maruz kalmasının, partimize yönelik kumpasın ikinci ayağıdır. İlkinde hedef Kılıçdaroğlu’ydu, ikincisinde hedef Mahmut Tanal’dı. Bu yıldırma politikasıdır. Beni çalışmaktan vazgeçirmeyecekler. Bu kirli olay üzerinden kumpas kuruluyor. Burada kim kirli hesap içerisine girmişse amaçlarına ulaşamayacaklardır” dedi.

‘MECLİS BAŞKANI GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİNDE BULUNDU’

Tanal, olaydan sonra ifadesine ya da bilgisine başvurulmadığını ancak geç saatlerde Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un arayıp geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu söyledi. Tanal, “Olayın tüm belgeleri kayıtlarının ellerinde olduğunu söyledi. Bu hadisenin Ziyaretçilerin nasıl bir randevu sistemi içinde Meclis’e giriş yapıldığını bildiğini söyledi. Maalesef talihsiz bir olay. Benim mağdur olduğumu söyledi. Geçmiş olsun dileklerini iletti” dedi.

En çok okunan haberler

Yeni Akit yazarından baro başkanlarına: Genelev patroniçesinin binası size çok bile!

Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, Beştepe’deki Adli Yıl Açılışı’na gitmeyeceğini açıklayan baro başkanlarını bugünkü yazısında hedef aldı. Karahasanoğlu, “Külliye neyinize, genelev patroniçesinin binası size çok bile!” dedi.

İBB’de Baraçlı yolsuzluğu: 14 milyon TL

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, AKP'nin İBB'deki vurgununu yazdı.

Süper Loto’da hile iddiası: 42.5 milyon lira kazanan kupon çekilişten sonra mı oynandı?

Milli Piyango tarafından gerçekleştirilen Sayısal Loto, Süper Loto , Şans Topu ve On Numara çekilişlerinde hile yapıldığı öne sürüldü. YouTube'da 'Gizli Adalet' adlı hesaptan paylaşılan...

Savunma boyun eğmedi!

Türkiye'de yargı bağımsızlığının tarihe karışmasının bu yıl Saray'da kutlanmak istenmesi baroların isyan bayrağı açmasına neden oldu. Dev barolar peş peşe 'Boyun eğenlerden değiliz' derken davete tek başına katılacağını açıklayan Metin Feyzioğlu'nun başkanı olduğu TBB'nin hangi temsille Saray'a gideceği merak ediliyor

Davutoğlu ve Soylu o otelde ne görüştü?

Davutoğlu, Türkiye siyasetinde kritik toplantılara ev sahipliği yapan Bolu Abant’taki bir otelde dün çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

Güncel

Bahçeli’den Soylu’ya kayyım tebriği

Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu arayarak, Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanması dolayısıyla desteğini iletti.

Ahmet Türk’ten sert tepki: ‘Halkın iradesini tanımıyorlar’

İçişleri Bakanlığı kararıyla yerine ikinci kez kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, "Yaşananlar kanunsuzluk ve hukuksuzluktan başka bir şey değildir" dedi.

Penguen medyası kayyum darbesini görmedi!

Üç büyükşehir belediyesinde eşbaşkanlar görevden alınırken, 29 kentte 418 kişi gözaltına alınırken penguen medyası başka gündemlerle ilgilenmeyi tercih etti.

Kayyumun ilk işi Erdoğan’ın fotoğrafını asmak oldu

Diyarbakır, Van ve Mardin'in HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanları, İçişleri Bakanlığı'nca haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında görevlerinden alındı.

CHP’den kayyum tepkisi: ‘Halk iradesine bir darbe’

İçişleri Bakanlığı'nın aldığı karar ile Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmasına ve yerlerine valilerin kayyım olarak atanmasına CHP'den tepki geldi.

Bahçeli’den Soylu’ya kayyım tebriği

Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu arayarak, Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanması dolayısıyla desteğini iletti.

HDP: ‘Susmayacağız, durmayacağız…’

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanması sonrası HDP'den açıklama geldi. Başkanların görevden alınmasının açık bir siyasi darbe olduğunun vurgulandığı açıklamada "Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur.

Ahmet Türk’ten sert tepki: ‘Halkın iradesini tanımıyorlar’

İçişleri Bakanlığı kararıyla yerine ikinci kez kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, "Yaşananlar kanunsuzluk ve hukuksuzluktan başka bir şey değildir" dedi.

Penguen medyası kayyum darbesini görmedi!

Üç büyükşehir belediyesinde eşbaşkanlar görevden alınırken, 29 kentte 418 kişi gözaltına alınırken penguen medyası başka gündemlerle ilgilenmeyi tercih etti.

Kayyumun ilk işi Erdoğan’ın fotoğrafını asmak oldu

Diyarbakır, Van ve Mardin'in HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanları, İçişleri Bakanlığı'nca haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında görevlerinden alındı.

İmamoğlu’ndan görevden almalara ilk tepki

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın üç büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına "Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez" diye tepki gösterdi.