TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle açılan davanın 7. duruşması bugün Ankara Dışkapı Adliyesi 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapıldı. 14.30'da başlayan duruşma, 19.00'a kadar devam etti.

Mahkeme, davayı inceleyerek Şebnem Korur Fincancı açısından pasif husumet yokluğu sebebiyle usülden reddetti. Ancak, davalı merkez konsey başkanlığı yönünde önemli bir karar verdi ve mevcut konsey başkanı ile üyelerinin görevden alınmasına hükmetti.

Bu kararın ardından, Türk Tabipleri Birliği (TTB) kongre üyeleri Bahadır Öztürk, Mustafa Sezai Demirel, Muhammed Çağatay Engin, Ömer Faysal Çadır, ve Kazım Nejdet'e bir ay içerisinde genel kurul yapmaları için görev verildi.

TTB'nin X hesabından konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

Siyasi iktidar eliyle egemen kılınmak istenen hukuksuzluk rejimi bir meyvesini daha vermiş; Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan davada, bir yıldan bu yana süregelen hukuksuzluklar silsilesi Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması ile sonuçlanmıştır. Altını kalın çizgilerle çiziyoruz: Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır. Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır! Ve mücadele, Türk Tabipleri Birliği'nin adıdır!

Editör: Berkay Akıncı