Mağdur öğretmenler destek bekliyor!

Puan yetersizliği gerekçe gösterilerek tayin hakkı ellerinden alınan öğretmenler çare arıyor...

Eğitim Mağdur öğretmenler destek bekliyor!

TOPLUMSAL HABER MERKEZİ

Özür grubunda bulunup puan yetersizliği gerekçe gösterilerek tayin hakkı ellerinden alınan öğretmenler çare arıyor…

Geçtiğimiz yıllarda, eşlerinden ayrı il ve ilçelerde çalışmak, can güvenliğinden endişe etmek, sağlık nedenleri, çocuk veya eş ölümü gibi olaylarla karşı karşıya kalan öğretmenler ‘özür grubu’na dahil ediliyordu. Bu grup sayesinde öğretmenlerin istedikleri ilçeye tayinleri gerçekleştiriliyordu.

‘Özür grubu’na alınan ve tayinlerini isteyen öğretmenler bu yıl bir şok yaşadılar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Müdürü Hamza Aydoğdu, bu yıl öğretmenlerin bu haktan yararlanamayacağını açıkladı, 958 öğretmen mağdur oldu.

Bu öğretmenlerden biri sorununu kamuoyuyla paylaştı.

İsmini paylaşmadığımız bir öğretmen, “Bu yıl eşimle birlikte özür grubu tayinlerine başvurduk. Özür grubuna eşlerinden ayrı olanlar, can güvenliğinden endişeli olanlar, sağlık özrü olanlar başvurabiliyor. Bir de diğer nedenler var. Bu nedenlerden biri de ‘çocuk ölümü’ olarak geçiyor. Biz de geçen yaz bebeğimizi kaybettik, anne karnında. Bu sebepten dolayı devlet bize özür tayini hakkı verdi” dedi.

‘ÖZÜR’E PUAN KISKACI

İlgili maddede, “bebeklerini veya eşlerini kaybedenler ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde istedikleri yere tayin isteyebilirler” denildiğini hatırlatan mağdur öğretmen, “Benim tayinim çıktı ama eşimin tayini çıkmadı. Eşimin tayini çıkmayınca da aile birliğimiz bozuldu. Puanı yetmedi çünkü. Yani özür grubunda bile puanı baz alıyorlar. Bunu da boşluk olmadığı gerekçesiyle sunuyorlar size. Benim bildiğim, şu an 958 öğretmen var, bu şekilde tayini yapılmayan” ifadelerini kullandı.

Bu zamana kadar MEB’in iliçi emri yayınladığını söyleyen mağdur öğretmen, “Yani eşi hangi ilçedeyse o öğretmen de o ilçeye alınıyordu bu emirle. Bu öğretmen, İl Milli Eğitim’e bağlı olarak depo öğretmen oluyor. Boşalan norma önce bu öğretmenler yerleştiriliyor. Bu sene İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’ya gidildi. Aydoğdu bu sene iliçi emrinin olmayacağını söyledi. Geçen senelerde de olmayacağı konuşulmuştu ama yapıldı” şeklinde konuştu.

Üç gündür Twitter’da Türkiye ve dünya gündeminde yer aldıklarının da altını çizen mağdur öğretmen, halkı mağdur öğretmenlere destek olmaya, bu akşam saat 22:00’de Twitter’a çağırdı.

Bir Yorum Yazın

En çok okunan haberler

Erdoğan’a hakaretten hapis cezası alan Orhan Aydın: Faşizme boyun eğmeyeceğim!

Orhan Aydın'a 'diktatör bozuntusu' dediği için 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Aydın yaşadığı sürece katliamın hesabını sormaya devam edeceğini ve faşizme boyun eğmeyeceğini söyledi.

‘Erdoğan’ı sanık sandalyesine oturtacaklar, tanığı da…’

Halkbank davasını yakından takip ettiğini ve Sarraf cephesiyle de temaslarda bulunduğunu belirten gazeteci Cüneyt Özdemir, davanın 2. perdesinde sanık koltuğuna Erdoğan'ın, tanık koltuğuna ise Rıza Sarraf'ın oturtulacağını öne sürdü.

Erdoğan’a hakaret edebilen Beyaz Saray, Atatürk’e nasıl mektuplar gönderiyordu?

ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt'in Cumhuriyet'in kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e yazdığı mektup tekrar gündeme geldi.

İmamoğlu çağrı yaptı: Evgar ve Fırat göreve başladı

İstanbul Kent Konseyi Birinci Olağan Kurul Toplantısı, bugün Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde gerçekleşti.

‘Peki karara ne yazacaksınız; şüphelinin ölümü mü yoksa şehit düşmesi mi?’

Suriye'ye yönelik askeri harekatta yaşamını yitiren piyade üsteğmen Çelebi Bozbıyık hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

Güncel

Türk IŞİD’ciler Türkiye’ye getiriliyor!

Suriye'ye düzenlenen askeri operasyonda ABD ile Türkiye'nin anlaşması üzerine YPG'nin elindeki Türkiye uyruklu IŞİD'liler Şanlıurfa'ya getiriliyor. Yaklaşık 150 IŞİD'ci cezaevlerine konulacak. Türk uyruklu olmayanlar ise Tel Abyad'daki cezaevlerinde ÖSO'cuların kontrolünde tutulacak.

VİDEO | ‘Katılmak isteyen bütün avukatlarla suç duyurusunda bulunuyoruz’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri hukuksuzca elendi. Hem mahkemeye taşıyacağız hem de suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Uzun süredir ortalarda görünmeyen Yıldırım ortama sert giriş yaptı: ABD’yi tıpış tıpış getirdik

Binali Yıldırım, Suriye'de başlatılan Barış Pınarı Harekatı sonrası görüşmek üzere Türkiye'ye gelen ABD heyeti ile ilgili, "İşin sıkı olduğunu görünce tıpış tıpış geldiler, bütün şartları kabul edip dönüp gittiler" dedi.

Yandaş gazetede deprem!

Hükümete yakın Sabah Gazetesi’nde dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Adalet kimlere emanet? Rüşvetle gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevliyken açığa alınan iki savcının, rüşvet yazışmaları ortaya çıktı. Şüpheli savcı L.K.’nin bir milyon dolara gözaltı kararı aldığı bildirildi.

Esad geri adım atmıyor: Türkiye ve diğer yasadışı güçler gitmeli

Putin'in özel temsilcisiyle görüşen Esad "Türk, ABD'li ve diğer yasadışı kuvvetler topraklarımızdan çekilmelidir" dedi...

TKP’nin şehrinde TKP’ye yasak

Türkiye Komünist Partisi'nin il binasında yapmak için hazırlandığı 'Suriye'de neler oluyor?' başlıklı söyleşi Tunceli Valiliğinin çıkardığı jet kararla yasaklandı.

Barış Atay’dan Cumhuriyet’e tepki: Hasta mısınız, provokatör müsünüz?

Toplumsal Haber Merkezi Yunanistan'ın Selanik şehrinde, Atatürk'ün evinin de bulunduğu konsolosluk yerleşkesinin bahçesinde "İsyancı Rojava ile dayanışma" yazılı dövizler açan 11 kişi Türkiye'nin Suriye operasyonuna...

Ben Fero’nun Demet Akalın isyanı: Hayırdır lan, vatan mı sattık?

“Ben bir popçuyla da düet yapmadım. Türkiye’de herkesin tanıdığı bir pop sanatçısını klibimde ağırladım. Anlayana rap’in geldiği noktayı, gücünü gösterdim ama tabii gözler kör olmuş kıskançlıktan. Hayırdır lan vatan mı sattık, gariban mı ezdik, ayrım mı yaptık?"

Türk IŞİD’ciler Türkiye’ye getiriliyor!

Suriye'ye düzenlenen askeri operasyonda ABD ile Türkiye'nin anlaşması üzerine YPG'nin elindeki Türkiye uyruklu IŞİD'liler Şanlıurfa'ya getiriliyor. Yaklaşık 150 IŞİD'ci cezaevlerine konulacak. Türk uyruklu olmayanlar ise Tel Abyad'daki cezaevlerinde ÖSO'cuların kontrolünde tutulacak.

VİDEO I Somalı madencilere anlamlı destek

Mesaiden dönen tarım işçileri eylem alanına giderek jandarma barikatına karşı oturma eylemi yapan maden işçilerini ziyaret etti.