CHP'nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve yeniden aday gösterilmesi büyük tepki çeken Lütfü Savaş, bugünkü aday toplantısında anons edilmedi. Toplantıda Savaş'ın adı okunmadan ilçe adayları tanıtıldı.

CHP'de Hatay'a ilişkin yapılan yeni anket doğrultusunda değerlendirmelerin sürdüğü kamuoyu gündemine gelirken, parti kaynakları ise son anketin Savaş açısından olumsuz olduğunu belirtiyor.

Hatay adayının listelerin YSK'ya teslim edileceği salı gününe kadar açıklanması gerekiyor. 

Depremlerin üzerinden 1 yıl geçmiş olmasına karşın depremzedelerin yaşadığı sorunlar devam ederken CHP, kamuoyunda tepkiyle karşılanan bir karara imza atmış ve CHP'li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı 31 Mart'ta yapılacak olan seçimlerde aday göstermişti.

'MAALESEF CHP'DE FAZLA DEMOKRASİ VAR' DEMİŞTİ

Depremin ardından hakkında yapılan istifa çağrılarıyla sıkça gündeme gelen Savaş'a ilişkin karar kamuoyunda tepkiyle karşılanmış ancak CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Savaş'ın yeniden aday gösterilmesine ilişkin gelen tepkilere ilişkin "Geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu değildir" açıklamasında bulunmuştu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Savaş'ın lehine açıklamalarda bulunmuştu.

Savaş ise kendisine yönelik tepkileri "haksız" bulmuştu. "Tartışılacak bir insan değilim" diyen Savaş, sorunu "parti içi demokrasi"de görmüş ve "Maalesef CHP’de fazla demokrasi var. Parti disiplini olması lazım. İktidar partisinde bir kişi konuşuyor, bizde de herkes konuşuyor" demişti.

Eleştirilerin odağındaki Savaş'ın, kendini "tartışılmaz" bir isim olarak görmeye devam etmesine karşın, Savaş'ın başkanlığındaki belediyeye açılan usulsüzlük, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarıysa aksini gösteriyor.

Hatay'da 6 Şubat 2023 tarihli depremlerin yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen anmada ise protesto edilen Savaş'a, "İstifa et istifa" ve "Lütfü istifa" sloganlarıyla tepki gösterilmişti. Yurttaşlar tarafından yuhalanan Savaş'ın alanı terk etmek zorunda kalmasının ardıdan Savaş'ın adaylığına ilişkin tartışma tekrar gündeme gelmişti.

Protestoların ardınan "Adaylığım tartışılmaz Lütfü"nün adaylığı CHP'li kurmaylar tarafından da açıkça eleştirilmişti.