Kuşadası, Aydın ilinde bulunur. İzmir'in yaklaşık 95 kilometre güneyinde yer almaktadır. Ege Denizi boyunca önemli bir liman ve turizm merkezidir

Kuşadası çok eski çağlara kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Aslen eski Yunanca'da Neopolis olarak biliniyordu ve Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir ticaret limanıydı. Ada, Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar da dahil olmak üzere çeşitli uygarlıkların etkilerine tanık olmuştur.

KUŞADASI GEZİLECEK YERLER
Kuşadası'nın en popüler cazibe merkezlerinden biri, yakınlarda bulunan Efes Antik Kenti'dir. Efes, dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden biridir ve Celsus Kütüphanesi, Büyük Tiyatro ve Artemis Tapınağı gibi ünlü simge yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Kuşadası'ndaki diğer önemli cazibe merkezleri arasında kale ve deniz feneri bulunan küçük bir ada olan Güvercin Adası ve şehrin ve denizin panoramik manzarasını sunan Kaleiçi Camii sayılabilir.

Kuşadası, birbirinden güzel plajlarıyla ünlüdür. Bölgedeki en popüler plaj, altın rengi kumu ve berrak mavi suları ile Kadınlar Plajı'dır. Diğer önemli plajlar arasında Uzun Plaj ve Pamucak Plajı bulunmaktadır.

Kuşadası, hem yerel halka hem de turistlere hitap eden çok sayıda bar, kulüp ve disko ile canlı bir gece hayatına sahiptir. Barlar Sokağı eğlence ve dans için çeşitli mekanları ile gece hayatının ana merkezidir.

KUŞADASI'NA NASIL GİDİLİR?
Kuşadası, İzmir’e yakın olması sebebi ile ulaşımı oldukça basittir. Bu tatil ilçesine uçak, otobüs, tren ve şahsi araç ile ulaşım sağlanabilir.

Kuşadası’na havayolu ile gitmek istiyorsanız, İzmir, Gaziemir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı kullanmanız gerekmektedir. İzmir’e indikten sonra yaklaşık olarak 67 kilometrelik bir karayolu yolculuğu ile Kuşadası’na varabilirsiniz.