İstanbul'da AKP Küçükçekmece Belediye Başkanı Adayı Aziz Yeniay'ın seçim çalışması yaptığı sırada düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin 17 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Dün gerçekleşen saldırı, Yeniay'ın bir dernekte bulunduğu sırada, aynı sokağın başında yapıldı. Uzun namlulu silah ve tabancanın kullanıldığı saldırıda bir kadın ağır yaralandı. Kanarya Mahallesi'ndeki olayda saldırganlar, araç camlarından ateş açtı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, saldırıya ilişkin 17 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Öncesinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olayla ilgili adli soruşturmanın devam ettiğini belirterek "Küçükçekmece Belediye Başkan Adayımız Aziz Yeniay’ın seçim çalışması yaptığı sırada gerçekleştirilen silahlı saldırı ile ilgili 12 şüpheli gözaltına alınmış, 7 şüphelinin ise yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir." açıklamasını yapmıştı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da olayla ilgili şüphelilerden bir kişinin yakalandığını bir kişinin de hâlâ arandığını söylemişti.

BAŞKAN ÇEBİ YARALANAN KADININ SAĞLIK DURUMUYLA İLGİLİ BİLGİ ALDI 

Öte yandan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, silahlı saldırıda yaralanan kadının tedavi gördüğü hastaneyi ziyaret ederek, doktorlardan bilgi aldı.

Çebi, AKP Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay'ın Kanarya Mahallesi'ndeki bir derneği ziyareti sırasında uzun namlulu silah ve tabanca ile yapılan saldırıda yaralanan E.G.D'nin tedavi gördüğü hastaneye geldi.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Çebi, yaralının ağır ve başarılı bir ameliyat geçirdiğini aktardı.

Çebi, "Kurşun beyne hafiften bir hasar vermiş. Doktorları buraya geldiğinden çok daha iyi olduğunu söylüyorlar. Annesi, babası, eşi ve yakınlarıyla görüştüm. Bakanlığın ilgilenmesi için gönderdiği bir doktor bey var, onunla görüştüm, bilgi aldım. Şu anda 3 gün süreli bir uyutma var. Ancak 3 gün sonra durumuyla ilgili bilgi verecekler." ifadelerini kullandı.

ÇEBİ: SALDIRININ SİYASİ BİR BOYUTU YOK

Küçükçekmece Belediye Başkanı Çebi, Küçükçekmece'de gerçekleşen silahlı saldırıya ilişkin dün bir açıklama yaparak  olayın siyasi bir boyutu olmadığını ifade etmişti.

Çebi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Küçükçekmece, Kanarya Mahallesi'nde gerçekleşen silahlı saldırı gündemini yakından takip ediyoruz. Öncelikle saldırıda yaralanan komşumuza en içten dileklerimle acil şifalar diliyorum. Sayın Aziz Yeniay’ın bölge ziyareti esnasında gerçekleşen olayın, siyasi bir boyutu olmadığını sizlerle paylaşmak isterim. Bu tür şiddet olaylarının toplumumuzun huzurunu bozmasını şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Kirli ve teyide muhtaç bilgilerin anında haber kanallarından servis edilmesini de doğru bulmuyorum."

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de Çebi'nin paylaşımını alıntılayarak şu açıklamayı yaptı:

"Küçükçekmece'de yaşanan saldırıda yetkililerden gelen açıklamaların aksine can kaybının olmamasına sevindik. Saldırıda yaralanan vatandaşımıza acil şifalar diliyorum. Aynı şekilde saldırının siyasi olmadığı bilgisine ulaştık. Devleti temsil eden kişi ve kurumları halkı doğru bilgilendirmeye davet ediyor, kontrolden çıkmış yasadışı silahlanmanın sonuçlarına yönelik endişemizi bir kez daha hatırlatıyoruz."

Editör: Ercan Cankaya