Yerel seçimlerin ardından bankaların kredi kartlarına yönelik düzenleme yapması bekleniyordu. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, kredi kartı harcamalarına yönelik beklenen kısıtlamaların sinyalini vermişti. Ancak bankalar, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemeyi yerel seçimlerden önce uygulamaya koydu.

Bankalar, 11 Mart 2024 tarihi itibarıyla kredi kartından nakit avanslarda taksit sayısını 3'e kadar düşürdü. Bu önemli değişiklik önceki ay 12'ye kadar çıkabilen taksit sayısına bir sınırlama getirdi.

Merkez Bankası'nın bankalara nakit avans taksit sınırına dair yazılı bir talimat göndermediği, ancak sözlü yönlendirme yaptığı ifade edildi.

Yılın ilk 9 haftasında Türk Lirası kredilerinde yüzde 5,5'lik bir artış yaşanırken, kredi kartı harcamalarında ise artış oranı yüzde 13,8 seviyelerine ulaşmıştı.

Şubat enflasyonunun beklentilerin üzerine çıkmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz hafta ek sıkılaştırma adımlarını açıklamıştı.

Yapılan duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında, TL ticari krediler için aylık büyüme sınırının yüzde 2,5'ten yüzde 2'ye düşürülmesine, ihtiyaç kredilerinde ise aylık büyüme sınırının yüzde 3'ten yüzde 2'ye indirilmesine karar verildiği belirtilmişti. Ayrıca, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verilmişti.

Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla, menkul kıymet tesisi dışında, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesi kararı da alınmıştı.