Kocaoğlu’ndan bakanlığa ’30 bin lira’ tepkisi: O parayla bir kepçeyi İzmir’e getiremezsiniz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2019 yılında metro yatırımları için İstanbul’a 3.2 milyar lira. Ankara’ya 1 milyar lira ödenek ayıran Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın İzmir’e sadece 30 bin lira ayırmasını eleştirdi.

Kocaoğlu, “Bu parayla bir kepçeyi İstanbul’dan İzmir’e getiremezsiniz. İktidar ‘Bana oy ver, sana hizmet edeyim’ mantığından artık sıyrılmalıdır” dedi.

‘BELEDİYE HÜKÜMETTEN 2.5 KAT DAHA FAZLA YATIRIM YAPTI’

İz Gazete’nin haberine göre, Torbalı’yı ziyaretinde konuşan Kocaoğlu, 2004’ten 2017’ye kadar 429 milyar lira vergi veren İzmir’in buna karşılık 105 milyar lira geri alabildiğini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şunları söyledi: “Bu paranın da sadece 15 milyar lirası fiili yatırım. Geri kalanı maaşların içinde olduğu harcama kalemlerinden oluşuyor. Büyükşehir Belediyesi İzmir’e, Merkezi Hükümet’ten 2.5 kat daha fazla yatırım yapmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar kanunen alması gereken paranın dışında bir kuruş para almamıştır. 3 dönem belediye başkanlığı yaptım; benim dönemimde hiç destek göremedik. Bize bunu reva görenler çıkmış ‘Ak belediyecilik’ten bahsediyor. Ak Belediyecilik diye bir şey varsa; Ankara, İstanbul, Bursa, Balıkesir belediye başkanları neden görevden alındı?”

‘TÜRKİYE İZMİR’İ ÖRNEK ALMALI’

Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki yıllar çok zor geçecek. 2002’den beri AKP iktidar, biz de muhalefetiz. Hiçbir ekonomist tarımı ağzına almıyordu. Varsa yoksa inşaat ve finanstı.. Çiftçiyi değil müteahhitleri desteklediler. Bu hak mı, adalet mi? Ve bugün Türkiye ete, bakliyata, samana muhtaç kaldı. Bunların hepsini ithal ediyoruz. Tarımda dışa bağlı olduk. Ülke, devlet, millet sevgisi bu değil! Şimdi tarıma göstermelik yatırım yapıyorlar. Eğer yerelde bizi desteklerseniz, Merkezi Hükümet’e bir ders vermiş oluruz. Bu ülke vatanını, memleketini seven insanlarla 5 yılda toplanır, 10 yılda da kalkınır. Ülkenin geleceği için ikaz etmek zorundayız. Üretmeden tüketmek olmaz. Ekonomik kriz giderek büyüyor ve bu gidişe ‘dur’ demek zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma 1 milyar 98 milyon lira destek verdik. İzmir Modeli ile tarımımızı, ülke tarımından yüzde 2,5 kat daha fazla büyüttük. Türkiye İzmir’i örnek almalı. Bizim yaptığımız yerelden kalkınmayı Türkiye’ye model olarak seçip uygulamalılar. Bizden sonra gelecek arkadaşlar da tarımı kalkındırmaya devam edecektir.”

Kaynakta ayrımcılık: Metro için İstanbul’a 3.2 milyar, İzmir’e 30 bin lira!