Bugün Kocaeli’nde bir öğretmen henüz kimliği açıklanmayan bir saldırgan tarafından silahla vurularak katledildi.

Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde Çayırova Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mahir Çoğaç, Yeni Mahalle Fatih Caddesi'ndeki evinden çıktıktan sonra, aracına bindiği sırada AA'nın aktardığına göre kimliği henüz belirlenemeyen kişinin silahlı saldırısına uğradı. Çoğaç, tabancayla açılan ateşle başından ağır yaralandı.

Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. İlk müdahalenin ardından Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Çoğaç, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Polis, olay yerinden kaçan şüpheliyi arıyor.

Bazı haberlerde kaçan saldırganın 17 yaşında bir lise öğrencisi olduğu iddia edildi. soL'un ulaştığı Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ise Emniyet ile görüştüklerini saldırganın öğrenci olduğuna dair bir bilginin olmadığını dile getirdi. Akmanşen "Öğrenci değil. İlk izlenimimiz bu. Öğrenci ve okul merkezli bir durum görünmüyor" dedi.

Sol'un haberine göre saldırının kan davasıyla ilgisi olduğu üzerinde de duruluyor.

Kocaeli Valiliği'nden yapılan açıklamada saldırıda yaşamını yitiren Mahir Çoğaç'ın öğretmen olduğu bilgisine yer verilmedi, fail ya da faillerin yakalanması için çok yönlü çalışma başlatıldığı ifade edildi.

Açıklamada "Bugün sabah saatlerinde Çayırova ilçemizde silahlı saldırı olduğu bilgisinin alınması üzerine güvenlik güçlerimizle birlikte sağlık ekiplerimiz yönlendirilmiştir. Çevrede yapılan çalışmalar doğrultusunda saldırıyı gerçekleştiren fail ya da faillerin yakalanması için çok yönlü çalışma başlatılmıştır. Saldırı sonucu hayatını kaybeden M.Ç. adlı vatandaşımıza Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" denildi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

'Trafikte uğradığı menfur saldırı sonucu değerli meslektaşımız Mahir Çoğaç öğretmenimizin yaşamını kaybettiğini teessürle öğrendim. Eğitim ailesi olarak şiddetle mücadele kapsamında en somut adımlarımızdan biri olan ÖMK'nin Meclis gündemine alınacağı bugün, bu alçak saldırıda bir meslektaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu vesileyle şiddetin her türlüsünü bir kez daha kınıyor, Mahir Çoğaç öğretmenimize yüce Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına, öğrencilerine, mesai arkadaşlarına ve maarif ailemize başsağlığı diliyorum.

ÖZEL OKUL MÜDÜRÜ İSTANBUL'DAKİ ODASINDA KATLEDİLMİŞTİ

İstanbul'da Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi'nde okul müdürü olarak görev yapan 74 yaşındaki İbrahim Oktugan, beş ay önce okuldan atılan 17 yaşındaki Iraklı eski öğrencisi Y. K. tarafından makam odasındayken silahla vurularak katledilmişti. Cinayetin ardından eğitim sendikaları iş bırakma kararı almış, Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan binlerce öğretmen Meclis'e yürümüş ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'i istifaya çağırmıştı.