Geleneksel Kızılcık Şerbeti Tarifi

Malzemeler:

 • 2 su bardağı taze kızılcık
 • 4 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker
 • Yarım limonun suyu
 • Bir tutam taze nane yaprağı (isteğe bağlı)

Yapılış:

 1. Taze kızılcıkları iyice yıkayın ve saplarını ayıklayın. Temizlenmiş kızılcıkları bir kaba alın.

 2. Üzerine 2 su bardağı suyu ilave edin ve kısık ateşte kızılcıklar yumuşayana kadar yaklaşık 15-20 dakika kaynatın. Kızılcıkların rengi suya geçmeye başlayacak ve meyveler yumuşayacaktır.

 3. Kızılcıklar yumuşadığında, karışımı bir tel süzgeç veya tülbent yardımıyla süzün. Suyunu alın ve kızılcıkları iyice ezerek püre haline getirin.

 4. Elde ettiğiniz kızılcık püresini tekrar tencereye alın. Üzerine toz şekeri ekleyin ve karıştırarak şekeri eritin. Kalan 2 su bardağı suyu da ekleyin.

 5. Karışımı orta ateşte kaynamaya bırakın. Şeker tamamen eriyene ve karışım kıvamını bulana kadar ara sıra karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra 5-7 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin.

 6. Şerbet kaynadıktan sonra altını kapatın ve karışıma yarım limonun suyunu sıkın. Limon suyu, şerbetin rengini ve tazeliğini artıracaktır.

 7. Şerbeti soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra temiz şişelere veya cam kaplara dökün. Şişelerin kapağını sıkıca kapatın ve buzdolabında saklayın.

 8. İsterseniz servis yaparken içine taze nane yaprakları ekleyebilirsiniz. Bu, şerbetin taze ve ferahlatıcı bir aroması olmasına yardımcı olacaktır.