Gericilerin hedef gösterilmesinin ardından RTÜK'ün 9 milyon TL idari para cezası ve 2 kez program durdurma cezası verdiği Kızıl Goncalar'ın dün akşamki bölümü içinse RTÜK tarafından yayın durdurma cezası verilmişti.

Dizinin dün yayınlanması planlanan yeni bölümünün yayın akışından kaldırılmasının ardından Kızıl Goncalar'ın yönetmeni Ömür Atay, sansüre tepki gösterdi.

'HİKAYEMİZİ ANLATMAYA DEVAM EDİYORUZ'

Atay sosyal medya hesabından, "Bu gece yayın yok. Sektörden sansüre hayır diyen de neredeyse hiç kimse yok. Özgür düşünceye ve üretime yönelik bir sansür operasyonu yürütülüyor. Biz setteyiz. Hikayemizi anlatmaya ve çekmeye devam ediyoruz. Seyircilerimize selam olsun" paylaşımını yaptı.

NE OLMUŞTU?

Dizi; tarikata mensup çocukların küçük yaşta evlendirilmesi, kız çocuklarının okula gönderilmemesi ve Kuran kursundaki şiddet gibi sahneler nedeniyle Yeni Akit ve Yeni Şafak tarafından hedef göstermiş, Mil Diyanet Sen ise dizinin yasaklanmasını istemişti.

İsmailağa Cemaati dizinin kaldırılması için sosyal medya hesabından çağrı yaparak, “Allah Teala’nın isimlerini, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’i, dini-tasavvufi kavramlarımızı, mezhep ve tarikat gibi manevi kurumlarımızı, hacı ve hoca gibi çeşitli unvanları hedef alarak dinimizi ve dindarlarımızı aşağılamayı gaye edindiği anlaşılan yayın ve yapımların günümüz medyasında görülebilmesi asla kabul edilemez bir durumdur” demişti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, cemaatlerin diziyi hedef göstermesinin ardından “FOX TV’de yayına giren son diziye ilişkin çağrı merkezimiz aracılığı ile vatandaşlarımızın şikayet bildirimleri titizlikle kayıt altına alınmaktadır. Tüm şikayetler, söz konusu yayın kuruluşunun denetimi ile sorumlu üst kurul uzmanlarımız tarafından incelenmektedir” açıklamasını yapmıştı.