Toplumsal Haber Merkezi

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi sabahı İstanbul Halciler Derneği’nin daveti üzerine İstanbul’a geldi. Kılıçdaroğlu, derneğin Başkanı Numan Duyan, yönetim kurulu üyeleri ve İTO Meclis Üyesi Mithat Kargun tarafından karşılandı. 

Kılıçdaroğlu’na CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, 26. Dönem Milletvekili Metin Lütfü Baydar, 19. Dönem Milletvekili Metin Işık ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu eşlik etti.

Ziyareti köşesine taşıyan Barış Yarkadaş, Kılıçdaroğlu’nun esnafla sohbetinde gündeminde iş dünyasının yaşadığı sıkıntılar olduğunu aktardı. İstanbul’daki kahvaltılı davette de bu sorunlar masaya yatırıldı. Esnaflar, yaşadıkları ekonomik krizi tüm boyutlarıyla anlattılar. Kılıçdaroğlu da çözüm önerilerini dile getirdi.

Söz siyasetten açılınca başka bir esnaf, Kılıçdaroğlu’na güncel bir hatırlatmada bulunarak “Siz yüzde 48.5’a yakın bir oy aldınız. Altılı Masa’yı kurdunuz, her görüşü bir araya getirdiniz ve bir arada tuttunuz” dedi. Kılıçdaroğlu “Masayı kurmak kolay olmadı” yanıtını verdi. Masada bulunanlar bunun üzerine “Kolay olmadığını şimdi daha iyi görüyoruz’’ dediler.

Masada bulunan esnaflardan biri bu sözler üzerine “Sayın genel başkan, siyaset dışı kalma hakkınız yoktur” deyince, Kılıçdaroğlu yeni bir tartışmanın kapısını açacak olan o cevabı verdi:

“Süleyman Demirel’in ünlü bir sözü vardır. ‘Siyasetin giriş kapısı var, çıkış kapısı yoktur.’ Siyaset kurumunun ihtiyacı halkın da ısrarlı talebi olduğu sürece siyasetçi bu talebe karşı kayıtsız kalamaz.”