CHP'nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, CHP içindeki güncel tartışmalara girmek istemediğini ifade etti. Tüm siyasi parti temsilcilerinden ziyaretler almakla birlikte, herhangi bir muhalefet partisi hakkında konuşmayacağını vurgulayarak, "Parti aleyhine kullanılabilecek tek cümle dahi ifade etmek istemiyorum" dedi. 1 Nisan'ın ardından CHP içinde olası gelişmelerle ilgili bir soruya da cevap veren Kılıçdaroğlu, parti bütünlüğünün korunması gerektiğini belirterek, "CHP, bütünlüklü yoluna devam etmek zorundadır. Çünkü saray iktidarı, devleti sağlıklı yönetemiyor, yönetme kapasitesi yok" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin sadece bir parti olmanın ötesinde, Atatürk'ün kurduğu bir parti olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir güvencesi olduğunu savundu. Eski genel başkanlar Altan Öymen, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın ve Deniz Baykal'ın saha çalışmalarına atıfta bulunarak, mevcut genel başkanın gölgeleme geleneğinde olmadığını belirtti.

Ayrıca, yalnızca davet üzerine katılım sağlayabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, örneğin Çankaya'da Abidin Paşa Köşkü'nün müzeye dönüştürülmesi açılışında bulunduğunu dile getirdi.