Muğla'nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde yer alan Akbelen Ormanı'nda yeniden ağaç kesiminin başlaması üzerine başlayan direniş sürüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet Milas'a bağlı Akbelen Ormanı'na bu sabah vardı.

Kılıçdaroğlu, ormanı ağaç kesimine karşı korumak için günlerdir mücadele eden köylülere ve çevrecilere desteğini sundu. 

Yurttaşlar, Kılıçdaroğlu'nu "Direne direne kazanacağız" sloganı ile karşıladı. 

Köylüler, Kılıçdaroğlu’na “Burada olmanız çok değerli ancak yetmiyor” diye seslendi.

'BURADA OLMANIZ DURDURMUYOR ONLARI'
İkizköylü yurttaş şunları söyledi:

Bu açgözlü beşli çetelere karşı 4 senedir burada çok büyük bir direniş, mücadele var. Herkes karşımıza çıkıp “Devlete karşı çıkamazsınız” dedi. Devlete karşı çıktık, beşli çetesine karşı çıktık. 5 gündür bizim dediğimiz askerimizin bizim olmadığını gördük. Akbelen Ormanı’nı yiyip bitirdiler. Bugün burada olmanız bizim için çok kıymetli. Burada olmanız durdurmuyor onları. Ağaçlara sarılalım, gerekirse ayaklarınıza kapanacağım. Hepinize yalvarıyorum bu kesimi durdurun.

'KEMAL KARDEŞİNİZ SİZİN YANINIZDA'
Kılıçdaroğlu ise yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Ağacı kestiğinizde oksijeni bitirmiş olursunuz. Bütün dünya bunu biliyor ama bir avuç çete bilmiyor. Sizin verdiğiniz mücadeleyi yakından takip ediyorum. Buraya geliş nedenim davayı yeni öğrenmem değil, sizin bizzat mikrofonu alarak derdinizi anlatmanıza imkan sağlamak içindir. Benim Ankara’da konuşmamın önemi yok, sizin konuşmanız önemli. Mağdur olan, haksızlığa uğrayan sizsiniz. Ama bu çam, bu ağaç sadece sizin ağacınız değildir, 85 milyonun ağacıdır. Burayı sizler kadar iyi biliyorum dersem doğru söylemem. Ama ormanı bilen birisiyim. O orman sadece ağaç değil. O ormanda kuşlar var, kaplumbağalar var, binlerce canlı var. Her birinin hakkını hukukunu korumazsam görevimi yapmamış olurum.

Ağacı kestiğinizde duyu kesmiş olursunuz. Ağacı kestiğinizde habitatı öldürmüş olursunuz. Ağacı kestiğinizde oksijeni bitirmiş olursunuz. Bütün dünya bunu biliyor ama bir avuç çete bilmiyor.

Boşuna mı bu Beşli Çeteler bu milletin kanını emiyor diyordum? Sanmayın ki sadece burada oluyor bu olaylar. Türkiye’nin hangi coğrafyasına gitseniz benzer olaylar var. Ama siz direndiniz, direniyorsunuz. Kemal kardeşiniz sizin yanınızda. Sonuna kadar mücadele edeceğim.

Sizin mücadeleniz sıradan bir mücadele değil. Sizin mücadeleniz hak mücadelesi. Size sözüm söz ben bu davayı sonuna kadar izleyeceğim. Ayrıca hukukçu arkadaşlarımı da bu konuda görevlendireceğiz.