Kemeraltı Çarşısı, İzmir'in kalbinde yer alan tarihi bir pazar yeridir. 17. yüzyıldan kalma, ülkenin en eski ve en büyük çarşılarından biridir. Geniş bir alanı kaplayan çarşı, çok çeşitli dükkanlar, tezgahlar ve sokak satıcıları ile canlı ve hareketli bir atmosfere sahiptir.

Kemeraltı Çarşısı, zengin tarihi, özgün mimarisi ve zengin ürün yelpazesiyle hem yerel halk hem de turistler için görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Dar sokaklar, ara sokaklar ve avlulardan oluşan çarşıda tekstil, giyim, takı, deri mamuller, baharat, seramik, el sanatları, hediyelik eşya ve daha pek çok ürün bulunabilir.

Kemeraltı Çarşısı'nın öne çıkan özelliklerinden biri, ziyaretçilerin mola verebilecekleri, bir fincan çay içebilecekleri ve canlı atmosfere dalabilecekleri geleneksel Türk çay evleridir.

Çarşıda ayrıca, İzmir silüetinin simgesi olan Hisar Camii ve şehrin önemli bir simgesi olan Saat Kulesi de dahil olmak üzere birçok tarihi simge yapı bulunmaktadır.

Son yıllarda, Kemeraltı Çarşısı'nın tarihi karakterini koruyarak modern olanaklarla buluşturularak restore edilmesi ve canlandırılmasına çalışılmaktadır.

KEMERALTI ÇARŞISI'NA NASIL GİDİLİR?
İzmir Kemeraltı Çarşısı oldukça merkezde ve ulaşımı oldukça kolaydır. İzmir Metrosu'nun Konak veya Çankaya durağında inerek Kemeraltı Çarşısı'na ulaşım sağlanabilir.

Bununla birlikte otobüs, tramvay ve vapurla da ulaşım sağlanabilir.

KEMERALTI ÇARŞISI GEZİLECEK YERLER
Kemeraltı Çarşısı'nda görülecek yerler, gezilecek dükkan ve birçok ibadethane, müze, han ve alışveriş yeri vardır.

Başlıca görülmesi gereken yerler arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi, Milli Kütüphane, İnönü Müzesi, Os-Ka Pasajı, Tarihi Ahmet Ağa Konağı, Kemeraltı Kapalı Çarşısı, Hacı Hasan Paşa Hanı – Şükran Oteli vardır.