İstanbul'da işçilerin 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'na çıkma kararlılığına karşı iktidar kentte adeta OHAL ilan ederken binlerce emekçi Saraçhane'de Taksim'e çıkmak için bir araya geldi. 

Unkapanı Köprüsü'ndeki Bozdoğan Kemeri önünde polis barikatını zorlayan işçilere polis müdahale etti. Polis gruba gaz, kalkan ve plastik mermilerle saldırdı.

Polisin Saraçhane'de işçilere biber gazı ve plastik mermilerle müdahalesi sürerken DİSK ve KESK Taksim'e yürümekten vazgeçti. DİSK ve KESK'in açıklamasından bir süre önce CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Saraçhane'yi terk etti. 

Saraçhane'de 1 Mayıs Tertip Komitesi'nce ses aracından yapılan anonsta "Tertip komitesi tarafından düzenlenmiş olan faaliyet tertip komitesinin kararıyla sonlandırılmıştır" denildi. Alanda bu açıklama yuhalamalarla karşılandı.

Saraçhane'de polisin attığı plastik mermilerle yaralananlar oldu.

1 Mayıs'a binlerce kişilik kitlesel bir kortejle katılan Türkiye Komünist Partisi (TKP) uzun süre saldırılara rağmen uzun süre polis barikatını aşmaya çalıştı.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Saraçhane’de yaptığı açıklamada 1 Mayısların Türkiye işçi sınıfının ve onu hak edenlerin olduğunu vurgulayarak "Onu bir oyuna çevirenlerin değil" dedi.

Konuşması "Sermaye defol 1 Mayıslar bizimdir", "Yaşasın 1 Mayıs" sloganlarıyla kesilen Okuyan şunları söyledi

Arkadaşlar 1 Mayıs’ınız kutlu olsun.

Bu alanda toplanan binlerce işçi, emekçi, devrimci, yurtsever bir ülkenin, bir halkın boyun eğmeyeceğini bir kez daha gösterdi. 

Burada toplanan irade Taksim kararlılığıdır. Ama bunun ötesinde Türkiye işçi sınıfının tarihsel iradesinin göstergesidir.

Bugünden itibaren daha büyük bir kararlılıkla Türkiye işçi sınıfı, Türkiye’nin emekçileri, örgütlü halkımız Türkiye işçi sınıfının devrimci partisi Türkiye Komünist Partisi üzerine düşeni daha fazla yapacaktır.

Emekçilerin, yoksulların, halkımızın hayat pahalılığı ile karşı karşıya kaldığı bugünlerde bu 1 Mayıs hem bir kararlılığın ifadesidir hem de bir aczin ifadesidir. Biz bugün bunu tartışmıyoruz ama yarın ilan ediyoruz ki Türkiye Komünist Partisi bir kez daha bu oyunun parçası olmayacaktır. 

1 Mayıslar Türkiye işçi sınıfının ve onu hak edenlerindir. Onu bir oyuna çevirenlerin değil. Tekrar ediyorum: Hepinizin 1 Mayıs mücadele günü kutlu olsun. Dünyanın her yerinde 1 Mayıs bayrağını yükselten herkese selam olsun.