Kemal Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin artık vicdan muhasebesi yapması gerekiyor

0
55

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında İzmir Bergama’da konuştu.

Yaptığı konuşmada AKP’den gelen eleştirilere yanıt veren Kılıçdaroğlu, ekonmiye dair eleştirilerde bulunurken ”Türkiye’nin artık vicdan muhasebesi yapması gerekiyor” ifadesini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında satır başları şu şekilde:

”Bir parti düşünün 17 yıl ülkeyi kesintisiz yönetmiş olsun. 17 yıl tek başına, 17 yılda istediği kanunu, genelgeyi çıkarsın istediğini atasın. 17 yılda 82 milyondan vergi toplasın, 17 yılda 70 milyar dolar özelleştirme yapsın, milyarlarca dolar borçlansın. Sonra da vatandaşı soğan kuyruğuna soksun.

‘TÜRKİYE’NİN ARTIK VİCDAN MUHASEBESİ YAPMASI GEREKİYOR’

17 yılda AKP’yi iktidara getiren AKP seçmeni kardeşlerimiz saygı duyarız ama Türkiye’nin artık vicdan muhasebesi yapması gerekir.

17 yılda bizim babalarımızın kurduğu fabrikaları sattılar, 500 milyar liralık borcun altına girdi. Neden çocuklar yatağa aç giriyor. Neden bir yılda 1 milyonu aşkın insan işsiz kaldı?

İşsizliği bilir mi onlar, bir annenin çocuğunun karnını doyuramaması ne demektir. Acaba Saray’da oturanlar bunun ne demek olduğunu biliyor mu? Adam Meclis’in kapısında kendisini işsizim diye yakıyor, kendisini asıyor tık var mı yok.

‘FABRİKALARI SATARAK DOMATES, TÜTÜN ALIYORUZ’

Dert hepimizin derdi. Dolayısıyla bu sorunu aşmak hepimizin sorunu. Birlikte mücadele edeceğiz, demokratik yollardan mücadele edeceğiz. İşsizlik nasıl sonlanır. Üreteceksiniz. Bunun başka yolu yok. Bizim atalarımız o fabrikaları, tütün, buğday satarak kurdular. Silah fabrikalarını, kağıt fabrikalarını kurdular. Şimdi bu fabrikaları satarak domates alıyoruz, tütün alıyoruz.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ LONDRA’DAKİ BİR AVUÇ TEFECİYE FAİZ ÖDEDİ’

Dünyayı tersine döndürdüler. Batının egemen güçleri Türkiye’nin 82 milyonluk nüfusunu kim doyuracak kavgasında. Hem borçlandırıyorum, hem ürün satıyorum hem de üzerine faiz alıyorum diyor. Son 16 yılda Türkiye Cumhuriyeti Londra’daki bir avuç tefeciye 149 milyar faiz ödedi. Kim ödedi biz ödedik. Faizler yükseldi niye yakayı ele verdiniz.

‘BİRİLERİNE EL AVUÇ AÇMAK İSTEMEYİZ’

Vatan hepimizin, bayrak hepimizin. Bayrağımızın altında şerefimizle yaşamak isteriz. Birilerine el avuç açmak istemeyiz. Çiftçi ürettiğinin karşılığını alamıyor. Patatesi, eti, domatesi sıfır vergiyle getiriyorlar. Sonra köylüye dönüp neden zam yaptın diye soruyor. Elektriğe, suya, doğalgaza, ilaca zam yapan sensin e onları da vergisiz ver bak bakalım nasıl oluyor. Esnafı da suçluyorlar. Esnafın ne günahı var? Suç varsa yargılarsın ama başta birileri kalkıp esnafı, çiftçiyi terörist ilan eder mi?

‘PKK’NIN SALDIRDIĞI GENEL BAŞKAN KİMDİ?’

PKK’nın saldırdığı genel başkan kimdi? Silahlı saldırıya uğrayan kimdi? Nasıl oluyor da bütün bu iftiraları atıyorlar. Milliyetçilik demek el aleme avuç açmamak demektir, üretmek demektir.

Milliyetçilik demek silah fabrikasını satmamak demektir. Dünyanın neresinde olmuştur bu. Kendi fabrikasını götürüp Katar ordusuna satsın. Bunun neresi Milliyetçilik.

‘HUZURLU BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ’

Kavgadan bıktık, huzurlu bir Türkiye istiyoruz. Her evde huzurun olmasını istiyoruz. Yeni dertler ekleniyor. Bakın Yeni Zelanda’da Cuma namazına giden 49 Müslüman acımasızca katledildi. Kınıyorum. Barışı ve huzuru sağlamak zorundayız.”