Kemal Kılıçdaroğlu: Türkiye demokrasi sorunu ile karşı karşıya

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’in Tarsus ilçesindeki 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde iş insanlarıyla toplantı gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, ”Türkiye’nin demokrasi sorunu var” vurgusunda bulunurken, ‘Mersin krizi’ ile ilgili de çarpıcı ifadeler kullandı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde: ”Sayın başkan, Tarsus’la Mersin’le ilgili önemli vurgulamalar yaptı. OSB’lerin önemini vurguladı. Başkan adayımız da kısmen olsun projelerinin bir […]

Gündem Kemal Kılıçdaroğlu: Türkiye demokrasi sorunu ile karşı karşıya

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’in Tarsus ilçesindeki 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde iş insanlarıyla toplantı gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu, ”Türkiye’nin demokrasi sorunu var” vurgusunda bulunurken, ‘Mersin krizi’ ile ilgili de çarpıcı ifadeler kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

”Sayın başkan, Tarsus’la Mersin’le ilgili önemli vurgulamalar yaptı. OSB’lerin önemini vurguladı. Başkan adayımız da kısmen olsun projelerinin bir bölümünü sizlere sunmaya çalıştı. Değerli arkadaşlarım, bürokrasi de 27,5 yıl çalıştım. Vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, denetim, harcamalar nasıl yapılır… Bütün hayatım bunlarla geçti.

‘SADAKAT EN TEHLİKELİ ŞEYDİR’

Bu çalışmaları yaparken pek çok başbakanla da birlikte çalışma imkanımız oldu. Her başbakan liyakata büyük bir önem verirdi. Başbakanlara düşüncelerimizi söyleyebilirdik, onlar da büyük bir dikkatle dinlerdi. Maliye, hazine, planlama bir araya gelirdik, siyasi otoriteye vergi konusunda, ekonomi politikaları konusunda bilgi aktarırdık.

Son siyasi karar onlara ait, ama doğru bir karar almak için bizi dinliyorlardı. Türkiye böyle bir anlayıştan koptu. En temel sorunlarımızdan biri bu… Liyakat yok sadakat esas. Sadakat en tehlikeli şeydir. Çünkü ne söylerseniz onu kabul eder.

‘TÜRKİYE KALKINMA PLANI OLMAYAN BİR DEVLETTİR’

Bu aynı zamanda sanayinin önündeki engellerden birisidir. Devletin bürokratik yapısı liyakattan koptuğu zaman sağlıklı hizmet götüremez. Bürokrasi tıkanırsa mekanizma yürüyemez. Sizler gerekirse günün 24 saati çalışıyorsunuz, kendinize bir yol haritası çiziyorsunuz. Devletin de planlama yapıp kendisine bir yol haritası çizmesi lazım. Japonya, Güney Kore önümüzdeki 100 yılı planlıyor. Türkiye kalkınma planı olmayan bir devlettir. En son 2018’de kalkınma planı süresi doldu. Katma değeri yüksek ürün üretelim diyoruz, nasıl üreteceğiz? Bunun için üniversitelerimizin bilgi üretmesi lazım.

‘TARIMDA BİLE GERİDE KALDIK’

Yerel yönetim ne yapar? Önünüzdeki sıcak sorunları çözmeye çalışır. Daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu aşmak zorundayız. Sayın Tekli, üretimden de söz etti. 2015’te Üreten Türkiye deyimini kullanmaya başladık. Dünyada söz sahibi olacaksanız Türkiye’nin üretmesi lazım. Sanattan tutun makinaya kadar her alanda üretmesi lazım. Üretirseniz dünyada söz sahibi olursunuz, güçlü olursunuz. Tarımda bile geride kaldık. Mersin, dağları deseniz olağanüstü, bereketli toprakları var, denizi var. Cennet gibi bir yerde yaşıyorsunuz. Türkiye böyle cennet gibi bir ülke. Ama sanki cehennemde yaşıyoruz. Kavga siyasetinin ülkeye getirdiği bir yarar var mı?

‘SİYASET HİZMET YARIŞIDIR’

Hizmet yarışına eyvallah, biz de projelerimizi anlatalım siz de anlatın vatandaş takdir etsin. Bıraktık projeleri anlatmayı, her türlü hakaretle karşı karşıya gelmeye başladık. Bunlar doğru değil, bunlara sizin izin vermemeniz lazım. Siyasetin de bir ahlaki kuralı olmalı. İftira üzerine siyaset olmaz, siyaset hizmet yarışıdır.

‘ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYORUZ’

Dünyanın bütün demokrasilerinde siyaset böyledir. Biz Türkiye’de etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyoruz. Böyle siyaset mi olur? Kim anne babasını seçme özgürlüğüne sahip? Herkesin kimliğine saygı duymak insan olarak görevidir. Din üzerinden siyaset nedir? Neden hangi gerekçeyle yapılır? Bunlara izin vermemek sizin elinizdedir.

MERSİN KRİZİ

Burada çok acı bir olay yaşadık. Mersin’de bir büyükşehir belediye başkanı vardı. Bir kumpas yapıldı ona karşı. Seçime girmesi engellendi. Kim tarafından? Siyasetçiler tarafından, satın alınan siyasetçiler tarafından. Bu ahlaki mi? Rakip olmak farklı bir şey ahlaklı olmak farklı bir şey. Bu demokratik değil, biz aynı partiye seçime girsinler diye 15 milletvekili verdik. Çünkü demokrasi hepimiz için geçerli.

Siz kumpasla iktidar olmanın yolunu açmaya çalışıyorsunuz. Ahlakidir diyorsanız bu gidin oy verin, değil diyorsanız sandığa gömeceksiniz bunun doğrusu budur. Demokrasi herkesin düşüncesini özgürce söyleyebileceği bir ortamdır. Demokrasinin olmadığı bir yerde gelişme olmaz.

Demokrasi hukukun üstünlüğü demektir, can ve mal güvenliğinin olmadığı yerde yatırımcı yatırım yapmaz.

Haksızlığa uğradığımda hakkımı nerede arayacağım? Yargı bağımsızlığı yoksa can ve mal güvenliğimi nasıl sağlayacağım? Üreteceğiz, doğrudur… Nasıl üreteceğiz? Yatırım yaparak. Mersin sanayi kenti. Ara eleman bulamıyoruz diyorlar, mühendis çok, ara eleman yok. İşsizlik geldi 7,5 milyona. Neden ara eleman yok?

‘SORUNLARIMIZ ÇOK AMA ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL’

Planlamanın olmadığı bir yerde yürümez bu. Mersin bir tarım bölgesi, düşenebiliyor musunuz? Japonya’da 17 yıl bir hükümet kesintisiz ülkeyi yönetsin hayal edin… İstediği valiyi, kaymakamı hepsini atasın. 17 yıl sonra Japon halkını getirsin soğan kuyruğuna soksun. Japonya’da ne olur Allah aşkına? Türkiye’de aynı tablo ile karşı karşıyayız şu anda. İstanbul’da Taksim’e gelip alışveriş yapmak için yoksulun otobüs parası bulması lazım. Zammı sindireceksin ucuza satacaksın. Bu adamlar batar o zaman.

Sorunlarımız çok ama çözümsüz değil, bütün sorunlar aşılabilir. Yerel yönetimlerde bunu göreceksiniz. Kırsalla kent arasında ciddi sıkıntı var. Üretici hak ettiğini elde edemiyor, bunların çözülmesi lazım. Oturup projeler üreterek bunların hepsini çözebiliriz.

İŞSİZLİK

İşsizlik en can yakıcı sorundur. Geçen Ankara’da bir fabrikayı ziyaret ettim. Patron şunu anlatıyor: Biz işçilerle aslında bir aileyiz, 30 yıldır çalışan işçim var diyor. Bir işverenin bir işçinin işine son verirken nasıl bir sıkıntı çektiğini biliyor musunuz dedi. Çocuğunu evlendiriyorsunuz, askere gönderiyorsunuz… Gün geliyor işine son vermek zorunda kalıyoruz, bundan acı bir şey olamaz diyor. Bu tablo ile Türkiye’yi karşı karşıya bırakanlara bizim bir şeyler söylememiz lazım. kavga etmeden demokratik kurallar içinde kendi tercihimizi Türkiye’den yana kullanmamız lazım.

‘TÜRKİYE DEMOKRASİ SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA’

Bugün geldiğimiz nokta, siyasal partiler arasındaki yarıştan çıkmıştır. Türkiye bir demokrasi sorunu ile karşı karşıya. İnsanlar birbirine düşman hale geldi neredeyse… Beraber yaşamak varken neden kavga ediyoruz? Kavga etmeden birbirimizi dinlesek, tartışsak ne olur?

‘NORMAL BİR TARTIŞMAYI BİLE KRİZ OLARAK SUNMAYA BAŞLADIK’

Biz PM toplantıları yaparız, tartışılır tabi. Vay efendim “CHP’de tartışmalar çıktı” Bu böyle olur zaten, mecliste insanlar düşüncelerini söyleyecek, tartışacak bunun doğrusu bu zaten. Dünyanın bütün meclislerinde böyledir, insanlar gelir düşüncelerini söylerler, tartışırlar.

Demokratik standartlardan o kadar uzaklaştık ki normal bir tartışmayı bile topluma kaos, kriz olarak sunmaya başladık.

‘EMİN OLUN GÜZEL ŞEYLER YAPACAĞIZ’

Demokrasiye yeniden sahip çıkmak zorundayız, emin olun güzel şeyler yapacağız. İzmir’de, Tekirdağ’da, Muğla’da güzel şeyler yaptık. İnşallah Mersin’de, Bursa’da, İstanbul’da da aynı şeyleri yapacağız. Bütün insanları kucaklamak istiyoruz. Görüş farklılıklarına her zaman saygı duydum, hiçbir zaman başka bir partiye oy verdi diye vatandaşı hiç suçlamadım. Ülkeyi yönetenleri yanlış yaptıklarında suçladık, eleştirdik.

Vahap bey sizden birisi, iş dünyasından birisi. İş dünyasında olan biri riskleri görür ve önlem alır. Sorumluluğun ne olduğunu bilir.

En çok okunan haberler

‘Erdoğan’ı sanık sandalyesine oturtacaklar, tanığı da…’

Halkbank davasını yakından takip ettiğini ve Sarraf cephesiyle de temaslarda bulunduğunu belirten gazeteci Cüneyt Özdemir, davanın 2. perdesinde sanık koltuğuna Erdoğan'ın, tanık koltuğuna ise Rıza Sarraf'ın oturtulacağını öne sürdü.

Esad ilk kez konuştu: Türkiye’ye her yerde yanıt vereceğiz!

Toplumsal Haber Merkezi Suriye Devlet Başkanı Esad, Barış Pınarı Harekatının başlaması ve DSG ile Şam arasında anlaşmaya varılması sonrası ilk açıklamayı yaptı. Irak Başbakanı Adil...

Süper Loto’da hile iddiası: 42.5 milyon lira kazanan kupon çekilişten sonra mı oynandı?

Milli Piyango tarafından gerçekleştirilen Sayısal Loto, Süper Loto , Şans Topu ve On Numara çekilişlerinde hile yapıldığı öne sürüldü. YouTube'da 'Gizli Adalet' adlı hesaptan paylaşılan...

ABD’nin listesinde bu kez Erdoğan da var!

Suriye'ye yönelik askeri harekat dolayısıyla ABD Temsilciler Meclisi'ne Türkiye'ye yönelik yaptırımları içeren yeni bir tasarı daha sunuldu.

Eski AKP’li bakan THK’ya kayyum yapıldı!

THK'ya kayyum atandığı ve Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı'nın kayyum olarak görev yapacağı belirtildi.

Güncel

Devlet yönetenlerin önceliği ne olmalı?

Bir devleti yönetenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel öncelik anlayışları, o devleti “vezir de eder, rezil de” eder. Toplum yönetimi, bir aile yönetme sorumluluğuyla eşdeğerdir. Bir...

Esad ilk kez konuştu: Türkiye’ye her yerde yanıt vereceğiz!

Toplumsal Haber Merkezi Suriye Devlet Başkanı Esad, Barış Pınarı Harekatının başlaması ve DSG ile Şam arasında anlaşmaya varılması sonrası ilk açıklamayı yaptı. Irak Başbakanı Adil...

‘Peki karara ne yazacaksınız; şüphelinin ölümü mü yoksa şehit düşmesi mi?’

Suriye'ye yönelik askeri harekatta yaşamını yitiren piyade üsteğmen Çelebi Bozbıyık hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

Erdoğan’a hakaretten hapis cezası alan Orhan Aydın: Faşizme boyun eğmeyeceğim!

Orhan Aydın'a 'diktatör bozuntusu' dediği için 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Aydın yaşadığı sürece katliamın hesabını sormaya devam edeceğini ve faşizme boyun eğmeyeceğini söyledi.

Kobani’de bugün: Suriye Ordusu yıllar sonra Türkiye sınırında

Suriye Ordusu, ABD işgalci güçlerinin çekildiği her noktaya operasyonlarını sürdürüyor.

Devlet yönetenlerin önceliği ne olmalı?

Bir devleti yönetenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel öncelik anlayışları, o devleti “vezir de eder, rezil de” eder. Toplum yönetimi, bir aile yönetme sorumluluğuyla eşdeğerdir. Bir...

Esad ilk kez konuştu: Türkiye’ye her yerde yanıt vereceğiz!

Toplumsal Haber Merkezi Suriye Devlet Başkanı Esad, Barış Pınarı Harekatının başlaması ve DSG ile Şam arasında anlaşmaya varılması sonrası ilk açıklamayı yaptı. Irak Başbakanı Adil...

‘Peki karara ne yazacaksınız; şüphelinin ölümü mü yoksa şehit düşmesi mi?’

Suriye'ye yönelik askeri harekatta yaşamını yitiren piyade üsteğmen Çelebi Bozbıyık hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

Tacizci akademisyen üniversiteden kovuldu

Tacizle suçlanan öğretim görevlisi açığa alındı...

‘Türkiye’nin Suriye operasyonu fazla uzamayacak’

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, Türkeyi'nin Suriye operasyonunun uzayıp gitmesini beklemediklerini açıkladı...

Atatürk’ün evine saldırı girişimi

Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu eve saldırı girişimi gerçekleştirildi...