Caravola olarak da bilinen Kekova, Türkiye'nin güney kıyılarında, Antalya'nın Demre ilçesi yakınlarında bulunan bir adadır.

Akdeniz'deki diğer birkaç küçük ada ve adacığı içeren daha büyük Kekova Adası grubunun bir parçasıdır. Ada, çarpıcı doğal güzelliği, tarihi önemi ve eşsiz su altı arkeolojik alanları ile ünlüdür.

KEKOVA ADASI HAKKINDA BİLGİLER
Kekova, antik çağlara kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Bölge bir zamanlar antik Likya uygarlığının bir parçasıydı. Ziyarete gittiğinizde ada ve çevresine dağılmış tarihi kalıntılar bulabilirsiniz.

Kekova'nın en önemli cazibe merkezlerinden biri de "Batık Şehir"dir. Sismik faaliyetler nedeniyle, antik Likya şehrinin bazı bölümleri yüzyıllar boyunca sular altında kaldı. Adaya gittiğinizde, kristal berraklığındaki suların altındaki merdivenler, evler ve sokaklar da dahil olmak üzere kısmen sular altında kalan kalıntıları görmek için bölgede tekne turları yapabilir veya şnorkelli yüzmeye gidebilirsiniz.

Kaleköy köyündeki tepenin üzerinde, Kaleköy Kalesi olarak da bilinen Simena Kalesi'ni bulacaksınız. Kale, Orta Çağ'a kadar uzanır ve çevredeki manzaranın ve aşağıdaki batık şehrin muhteşem panoramik manzarasını sunar.

Sakin atmosferiyle tanınan Kekova, dinlenmek ve hareketli şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yerdir. Adanın bozulmamış kumsalları, berrak suları ve doğal manzaraları, dinlenmek isteyen turistleri cezbeder.

Kekova çevresindeki sular, deniz yaşamı açısından zengindir ve bu, onu şnorkelli yüzme ve tüplü dalgıçlar için popüler bir yer haline getirir.

KEKOVA'YA NASIL GİDİLİR?
Kekova’ya gitmek için iki havalimanı tercih edilmektedir. Birincisi Dalaman havalimanıdır. Diğeri ise Antalya havalimanıdır. Daha sonra ise mecburen deniz yolu tercih etmek gerekmektedir. Herhangi bir karayolu aracı ile ulaşmanın mümkün olmadığı Kaleköy’e yalnızca deniz yoluyla gidilebilmektedir. 

Kekova'ya Kaş ve Demre dahil olmak üzere yakınlardaki çeşitli kıyı kasabalarından tekneyle ulaşılabilir. Ziyaretçilerin adayı ve çevresini kolayca keşfetmelerine olanak tanıyan günübirlik geziler ve tekne turları mevcuttur.

Editör: Neslihan Canbolat