Karatay’dan ‘doğal yağ’ tavsiyesi: Conta yağlanmadan çalışmaz

Önerdiği diyetler tartışma konusu olan iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, doğal yağın kilo aldırmadığını ve doğal olan tüm yiyeceklerin doyuncaya kadar yenilebileceğini söyledi.

Şanlıurfa’da düzenlenen ‘Sağlıklı Yaşam’ konulu söyleşide konuşan Karatay, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

‘DOĞAL YAĞ KİLO ALDIRMAZ’

“Doyuncaya kadar doğal olan her şeyi yiyebilirsiniz” diyen Karatay şu ifadeleri kullandı: “Şanlıurfa’nın sade yağı dünyanın en sağlıklı yağdır. Çocuklara, hamilelere, korkmadan verebiliriz. Kalp krizini, kanseri önler vücudun sağlıklı olmasını sağlar. Dengeli olarak yağ yiyeceğiz. Bu yağı yedikçe dinçleşiriz, eklemler yağlanır. Çünkü eklemlerimiz, boynumuz ve dizlerimiz birer contadır. Conta yağlanmadan çalışmaz. Kireçlenme yağsızlıktan olur. Kilo alacağım diye yemiyorlar, tamamen bir tuzaktır. Doğal yağ kilo aldırmaz, kilo verdirir, karaciğer yağını giderir, tansiyonu düşürür, alzheimer ve kanseri önler. Hasta değilseniz ve hareket ediyorsanız, yerel buğdayla yapılmış pide yiyebilirsiniz. Rafine un ile yapılan ekmeklere karşıyım. Rafine yağ, tuz ve şekere karşıyım. Sağlıklı ve gerçek gıda doyurur ve hücrelerimizi besler ama hakiki olmayan gıdalar hücreleri beslemediği için sürekli acıkırız.”

‘LAHMACUN EN SAĞLIKLI FAST FOOD’

Hazır yoğurtların içinde kimyasallar bulunduğunu, günlük süt alınarak evde yoğurt yapılmasının daha sağlıklı olduğunu ifade eden Karatay şöyle devam etti: “Raf ömrü uzun olsun diye kimyasal kullanılıyor. Eğer bir paketin üzerinde son kullanma tarihi yazıyorsa bu süt olabilir, yoğurt olabilir yağ da olabilir içi kimyasal doludur. Yaz sebzeleri kurutulur kış aylarında tüketilir. Kış aylarında patlıcan, biber, domates yenilmez. 12 ay patlıcan ve biber yemek doğru değildir. Çünkü insan vücudu mevsimlere göre programlanmıştır. Yaz aylarında tarla patlıcanı, domatesi ve biberi istediğimiz kadar yiyebiliriz. Kış mevsimi geldiğinde de kış sebzeleri yiyeceğiz. Çiğ köfte sağlıklıdır. Çünkü pişmemiştir ve yanında turp ve yeşillik vardır. Zeytinyağı anne sütüyle hemen hemen aynıdır. Doğal pul biber rahatlıkla yiyebilirsiniz. Lahmacun en sağlıklı fast food. Çünkü içinde kıyma var, yağ var, sebze var, soğan var, karbonhidrat var.”

Karatay’ın yanıtı Altaylı’yı tatmin etmedi: ‘Canan Hocam, bunlar bilimsel yayın mı!’

Anjiyo olan Altaylı’dan tavsiye: Canan Karatay’ın diyetlerini uygulamayın