Karagöl Tabiat Parkı, Türkiye'nin İzmir ilinde bulunur.  Park, yemyeşil ormanları, inişli çıkışlı tepeler ve parka adını veren Karagöl adlı sakin gölü ile ünlüdür.

Yoğun çam ve meşe ormanları ile çevrili olan göl büyüleyici bir doğal ortam oluşturmaktadır.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı, çok çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ormanlık alanlar çam, meşe ve ardıç gibi ağaçlarla doluyken, çayırlar ve sulak alanlar kır çiçekleri ve nilüferler dahil olmak üzere çeşitli bitki yaşamına ev sahipliği yapar. Park ayrıca çok sayıda kuş türü, memeli ve sürüngen için bir yaşam alanı sağlar.

Parkın en önemli parçası, parkın cazibesini artıran küçük bir tatlı su gölü olan Karagöl Gölü'dür. Gölün berrak suları, çevredeki manzarayı yansıtararak görsel bir şölen oluşturur.

Gölün çevresinde yer alan tahta masalar ve mangal yerleri ile ziyaretçilerine mangal imkanı sunar. Park, kamp yapmayı seven ziyaretçilere ise ister çadır ister karavan ile kamp yapabilme olanağı sunar.

KARAGÖL TABİAT PARKI NEREDE?
Karagöl Tabiat Parkı, İzmir ilinin Menemen ilçesi sınırları içinde yer alır. İzmir şehir merkezine 35 kilometre,  Karşıyaka ilçesine 27 kilometre uzaklıkta bulunur.

KARAGÖL TABİAT PARKI'NA NASIL GİDİLİR?
Karagöl Tabiat Parkı'nın asfaltta döşenmiş uzun yolu çok virajlıdır ve her virajda muhteşem bir manzara ile karşılar. Parka Karşıyaka'dan Örnekköy'e uzanan asfaltı takip edilerek gidilebilir.

İzmir- Manisa yolundan 13 kilometrelik orman yolundan yada Menemen- Muradiye Karayolu'ndan da ulaşım sağlanabilir.