Kanal D’nin ‘sansür’ savunması: Linç kampanyasına maruz kaldık

0
165

Kanal D Ana Haber sunucusu Buket Aydın, tanzim satışlarla ilgili haberde meyve sebze üreticilerinin görüşlerini sansürledikleri yönündeki eleştiriler için “Linç kampanyasına maruz kaldık” dedi.

‘Üretici tanzimden memnun’ başlığıyla yayınlanan haberde, üreticilerin şikayet ve önerilerini anlattığı kısımların ekrana getirilmediği ortaya çıkmıştı.

‘REZİLLİK’

Sosyal medyada ses getiren bu haber için Fox Ana Haber sunucusu Fatih Portakal da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Habercilikte rezillik” ifadelerini kullanmıştı.

‘LİNÇ KAMPANYASI’

Eleştirilere canlı yayında yanıt veren Kanal D Ana Haber sunucusu Buket Aydın, üreticilerin görüşlerini ‘kendi ağızlarından çıkan kelimelerle’ aktardıklarını savunarak, “Ne olduysa bazı çevreler tarafından sosyal medyada bir linç kampanyası paylaşıldı. Bizi üreticinin açıklamalarını keserek yayınlamakla suçlamaya çalıştılar” diye konuştu.

‘AHKAM KESEN BAZI MESLEKTAŞLARIMIZ’

Sözü, Portakal’ın söz konusu haber hakkındaki yorumuna getiren Aydın şunları söyledi: “Üstelik ‘tarafsız’ , ‘dürüst’ olduğunu iddia ederek herkese her konuda akıl vermeye kalkan ahkam kesen bazı meslektaşlarımız da o çevrelerin arasında yerini aldı. Sosyal medya hesaplarından bizi suçlamaya çalıştı. Ancak o meslektaşımız da kendi sunduğu bültende aynı Antalyalı üreticinin sözlerini yayınladı. Şimdi ortaya iki durum çıkıyor; ya sunduğu bültenin içeriğinden haberi yok ya da çamur at izi kalsın politikası uyguluyor ki ikisi de çok kötü.”

Kanal D Ana Haber sunucusu sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç hak etmediğimiz şekilde bir linç kampanyasına maruz kaldık. Bütün arkadaşlarımızın emeğinin, alın terinin, bir tweet’le lekelenmesine göz yummamak adına cevap verme ihtiyacı hissettim. Aslında bu iftiralara, saldırılara da alışığız ancak bizi asıl üzen, her fırsatta, kutuplaşmadan uzak durulması gerektiğini savunan kişilerin, haberciliğin en önemli kurallarını hiçe sayarak, bu kampanyaya bilerek ya da bilmeyerek ortak olmasıdır. Ben yine kimseye hakaret etmeden, kamuoyunun takdirine bırakıyor ve size doğru haber verme kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum.”

Kanal D’den bir montaj harikası: Üreticinin şikayet ve önerileri ‘makaslandı’

Mahmut mu diyecekler? ‘Demirören Medya’da ‘kuyruk’ kelimesi yasaklandı’