Bugün İstanbul’un en merkezi ilçelerinden olan, yüz binlerce insanın yaşadığı ve dolayısıyla binalarla dolu olan Kağıthane ilçesi Osmanlı devrinde doğasının güzelliğiyle ünlü bir mesire alanıydı. Sultanlardan vezirlere, vezirlerden halka İstanbul’da yaşayan herkesin hayatında en azından bir kez olsun gittiği bir nefes alma mekanıydı. Kağıthane bugün o geçmişten çok uzak olsa da o tarihi hatırlatan birkaç alan var. Göçmen kuşların uğrak noktası olan Katırcılar Deresi de o alanlardan biri. Aynı zamanda Kağıthane’nin kurumadan kalmış son gölü. 

Katırcılar Gölü

Katırcılar Gölü

Katırcılar Gölü

GEÇMİŞİN HATIRASI...
Gazeteci Ali Avcu, X hesabından yaptığı paylaşımda gölün içler acısı durumuna dikkat çekti. Avcu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Bölge halkının mesire alanı, göçmen kuşların konaklama noktası olan Katırcılar Gölü; Kağıthane'nin günümüze kadar yaşayan tek gölü...

Kağıthane’de siyaset yapanlara ve Kağıthane Belediye Meclisi üyelerine sormadan edemeyeceğim. Bundan yaklaşık 6-7 yıl önce gündeme getirmiştim. O vakit de Kağıthane’de siyaset yapan, siyaset ağaları sessizliğe bürünmüştü. Tıpkı 120 ihalenin bir kişiye verilmesine sessiz kalındığı gibi. Farkında mısınız? Siz bu yaşananlara sessiz kaldıkça, Kâğıthane halkının olandan bir parça kopuyor.

Gölün son halini merak edenler: Arıcılar semtinin hemen arkasında. Gölün yarısından çoğu kurutulmuş ve içerisine bloklar dikilmiş. Kağıthane'de siyaset yapanlara duyurulur.