Toplumsal Haber Merkezi

AKP'nin yakın tarihlere kadar 'kale' dediği birkaç ilçeden biri olan Kağıthane'de uzun süredir gergin bir hava hakim. Kağıthane'nin CHP yönetimindeki ilçelerden aldığı ciddi göç, AKP'nin genel siyasette de kaybettiği meşruluk, Kağıthane'nin yerel seçimlerine etki edecek duruma ulaştı. Bu da AKP yönetiminde panik yarattı.

Öte yandan, Kağıthane'yi AKP bayrağıyla üç dönem yöneten eski belediye başkanı Fazlı Kılıç'ın koltuğunu geri almak gibi bir derdi olduğu da ilçedeki birçok yurttaşın malumu. Kaldı ki Fazlı Kılıç çalışmalarını hızlandırmış durumda. Mevcut Başkan Mevlüt Öztekin ise görevde kalmakta ısrarcı. AKP'nin genel durumunun yanında dişe diş de bir rekabet söz konusu.

İddiaya göre bu dişe diş rekabet, önceki gün yumruk yumruğa kavgaya dönüştü. Kağıthane gündemini çok yakından takip eden Gazeteci Ali Avcu, dün akşam saatlerinde Twitter hesabından uzun bir mesaj yayınladı, bu mesajda söz konusu rekabetin ulaştığı boyuta işaret etti. Gündeme oturan mesajda Ali Avcu, iki başkanın birbirine girdiği iddiasını olayın öncesiyle birlikte okurlarına duyurdu.

Ali Avcu "Kağıthane'de AKP'li eski - yeni başkanlar yumruk yumruğa!" başlığını taşıyan mesajında kavga iddiasını "iddiaya göre Kılıç-Öztekin birbirine giriyor. Belediye kaynaklarım olayın tartışmadan itişmeye, oradan da yumruklaşmaya kadar vardığını belirtti. İkiliyi araya girenler sakinleştirip uzaklaştırmış. Yani artık kılıçlar çekildi..." ifadeleriyle anlattı.

Ali Avcu'nun söz konusu mesajı şöyle:

Şimdilik AKP'nin yönetimindeki Kağıthane Belediyesi'nin kazan gibi kaynadığını biliyordum ama bu noktaya ulaşacağını ben bile tahmin etmemiştim. Sırayla gideyim, aldığım bilgiyi de en sona bırakayım...

1) Kâğıthane'yi AKP'den üç dönem yöneten Fazlı Kılıç, koltuğu genç bir isme Mevlüt Öztekin'e bırakmıştı, epey de gönülsüzce! Fazlı Kılıç'ın koltuğu geri istediğini biliyorduk.

2) Kağıthane'deki önemli isimlerin son dönemde söylediğine göre, Kılıç'ın yeniden aday gösterilme olasılığı düştükçe düştü. Ve Fazlı Kılıç Yeniden Refah ile temasa geçti. Ki kendisi o gelenekten gelme. Bu durum Kağıthane özelinde epey bir oy bölünmesi ve kan kaybı anlamına geliyor.

3) veee.... Eski-yeni başkanlar Kağıthane Belediyesi ana binasında karşı karşıya geldiler. Mevlüt Öztekin, Yeniden Refah haberini alıyor ve iddiaya göre Kılıç-Öztekin birbirine giriyor. Belediye kaynaklarım olayın tartışmadan itişmeye, oradan da yumruklaşmaya kadar vardığını belirtti. İkiliyi araya girenler sakinleştirip uzaklaştırmış. Yani artık kılıçlar çekildi... Gelişmeler oldukça bilgi geçeceğim.