AKP’li belediyeler yandaş şirketlere verdiği kamu ihaleleriyle gündemden düşmüyor. Bunun son örneği İstanbul Kâğıthane Belediyesi’nde görüldü. AKP’li belediye, 11 Ocak’ta organizasyon hizmeti alımı için ihaleye çıktı. Belediyenin 2024 yılı kültür, bilim, uzay evi, gençlik merkezleri ile yaşam becerileri atölyelerinin organize edilmesi ihalesini 29 milyon 131 bin TL’ye Az Reklam Basım Organizasyon isimli şirket aldı.

Şirket sahibi Fatih Bolcan, uzun yıllardır AKP’de siyaset yapıyor. Bir dönem Eminönü Belediyesi’nde özel kalem müdürü olan Bolcan aynı zamanda eski AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Baş’ın ise damadı. Bolcan, Nakşibendi tarikatının Halidiyye koluna yakınlığı ile bilinen Sadakataşı Derneği’nde genel sekreter olarak da görev yapıyor.

123 KAMU İHALESİ

Söz konusu şirket bugüne dek 123 kamu ihalesi aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli 288 milyon 249 TL. Şirket bu ihalelerin birçoğunu AKP’li belediyelerden aldı. Şirket, Zeytinburnu Belediyesi’nden 100 milyon değerinde 29, Fatih Belediyesi’nden 43 milyon değerinde 20, Kâğıthane Belediyesi’nden ise 61 milyon TL değerinde 14 kamu ihalesi aldı.

‘KAMU YARARINA DERNEK’

Sadakataşı Derneği, 30 Temmuz 2021’de AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan onayıyla “kamu yararına çalışan dernek” statüsü aldı. Sadakataşı’nın internet sayfasında yer alan bilgiye göre dernek Afganistan, Yemen, Lübnan, Kenya başta olmak üzere 40’ın üzerinde ülkede faaliyet yürütüyor. Söz konusu faaliyetlerin kapsamında ise bu ülkelere gıda, barınma, acil yardım, eğitim, sağlık ve su kuyuları açmak gibi kalkınma projeleri yapıldığı ifade ediliyor.

Gazeteci Ali Avcu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda CHP Kağıthane Belediye Başkan Adayı Tonguç Çoban'a Bolcan ve şirketi hakkında uyarılarda bulundu.

Avcu, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Kağıthane halkına ait olan paralar bakın nerelere gidiyor: Kağıthane Belediyesi, organizasyon hizmeti için 29 milyon TL’lik ihaleyi AKP'li Fatih Bolcan’a ait şirkete verdi. Bolcan, Sadakataşı Derneği’nde de görev yapmaktadır.