İzmit’te TÜGVA ve Ensar Vakfı’na tahsisler iptal edildi

İzmit Belediye Meclisi ilk toplantısında, AKP döneminde TÜGVA ve Ensar Vakfı’na tahsis edilen yurt ve kültür merkezi protokollerini iptal etti.

Yayınlanma
1 Dk Okunma Süresi

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası İzmit Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı bugün gerçekleştirildi. 32 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında önemli kararlar alındı.

2019-2024 dönemi meclis toplantılarında CHP grubu, İzmit’te TÜGVA ve Ensar Vakfı’na tahsis edilen yurt ve kültür merkezinin geri alınmasını gündeme getirmiş ancak AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla protokolün devam edilmesi kararı alınmıştı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bugün gerçekleştirilen meclis toplantısında TÜGVA ve Ensar Vakfı’na tahsisleri içeren protokollerin iptallerini yeniden gündeme getirdi.

‘ÜCRET ALINMAYACAK’

Hürriyet, “Bu tahsis hukuksuz ve yanlıştır. Belediye meclisinin aldığı kararla protokol yapıldığı için meclis kararıyla iptal edeceğiz. Komisyona gönderilmeyecek. Orada şu anda barınma hakkından yararlanan öğrenciler var. Dönem sonuna kadar belediye olarak biz yöneteceğiz. Aynı hizmeti belediye güvencesiyle alacaklar. Burası, devlet tarafından belediyeye yurt için tahsis edilmiştir. Ancak 25 yıllığına başka bir vakfa tahsis edildi. Bu vakıf para kazanmaktadır. Bunu sonlandırmamız gerekir. Burada öğrencilerimiz ücretsiz hizmet alacaklardır” dedi.

İzmit Tepeköy’de bulunan 25 yıllığına TÜGVA’ya verilen öğrenci yurdu ve ENSAR Vakfı’na verilen Nebi Güdük Kültür Merkezi’nin geri alınması için protokollerin iptali, CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Yorumlar