Mezopotamya Spor Kulübü’nün kurulması ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından tescil edilmesi TBMM gündemindeydi. İyi Partili Lütfü Türkkan, konuyla ilişkin verdiği soru önergesinde kulübün armasının Ermenistan armasıyla birebir aynı olduğunu belirterek, futbolun siyasete alet edildiğini iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

Türkkan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu önergesinde şu ifadeleri kullandı:

TFF 2. Lig’de faaliyet gösteren Diyarbekir Spor Kulübü’nün ismini Mezopotamya Spor Faaliyetleri ve Yatırımları A.Ş. olarak değiştirmesi beklenmektedir. Söz konusu ismi Mezopotamya Spor Faaliyetleri ve Yatırımları A.Ş. olan kulüp TFF tarafından tescil edilmiş,  017192 koduyla TFF’nin web sitesinde yerini almıştır. Mevcut Diyerbekir Spor ilk olarak 1977 yılında Tarım Doğan Spor olarak faaliyetlerine başlamış, 1986 yılında ismi Beşyüzevler Spor olan kulüp, Çözüm Süreci döneminde ismini Yeni Diyarbakır Spor değiştirmiştir. Kulübün yıllar içerisinde siyasal gelişmelere paralel olarak devamlı isim değişikliğine gitmesi ise manidardır. Mezopotamya Spor olarak anılan kulübün logosu ise Ermenistan armasının neredeyse birebir aynısıdır.

 ERMENİSTAN HARİTALARINA KONU EDİLMEKTEDİR
Mezopotamya olarak kastedilen bölge sözde bölücü hain terör örgütlerinin ve sözde Büyük Ermenistan haritalarına konu edilmektedir. Türkiye’nin başarıyla mücadele ettiği hain terör belasının organize edilmesinde; Asala terör örgütünden PKK terör örgütüne uzanan süreçte Ermenistan’ın parmağı olduğu da su götürmez bir gerçektir. Tüm bu olup bitenlere bakıldığında gerek yüzlerce yıllık Türk yurdu Diyarbakır’a, gerekse Mezopotamya Spor Kulübü’nün; isminden armasına kadar birlik ve bütünlüğümüze gölge düşüren siyasi içeriklerinden ötürü, sportif faaliyetler yerine siyasal propaganda aygıtına dönüştüğü aşikardır. Yeşil sahaların Türkiye’de bu tür propaganda zeminine dönüşmesi kabul edilebilir bir durum değildir. TFF bu gaflete seyirci kalamaz.

Türkkan, Bak’a şu soruları yöneltti:

'TFF TARAFINDAN NASIL MÜSAADE VERİLMEKTEDİR'

- Diyarbekir Spor Kulübü’nün isminin Mezopotamya Spor Faaliyetleri ve Yatırımları olarak değiştirilmesine ve kulüp logosunun Ermenistan armas’yla olan benzerliği göz önüne alındığında söz konusu kulüple ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir araştırma başlatılmış mıdır?  

- TFF tarafından yukarıda bahsi geçen kulüp hangi gerekçelerle tescillenmiştir?   - Söz konusu tescil yapılırken kulübün armasıyla ilişkin herhangi bir görüş bildirilmiş midir?  

- Terörü ve terör örgütünü dolaylı veya dolaysız temsil edebilecek, bir başka ülkenin propagandası mahal verebilecek şekilde kurumsal renk, çeşitli armalar ya da logoları bünyesinde barındıran kulüplere TFF tarafından nasıl müsaade verilmektedir?  

- Yukarıdaki konularla ilişkin olarak TFF’ye herhangi bir tavsiye ya da görüş bakanlığınız tarafından bildirilmiş midir?  

- TFF’nin kurumsal işleyişi ve sorumluluk alanlarıyla ilişkin .akanlığınız tarafından herhangi bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?