Kübra Karabulut/Ankara

Dün T24’e konuşan İyi Parti Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun “Biz CHP ile birliktelik yapmaktan dolayı büyük sıkıntı yaşadık. En büyük zararı biz gördük. Eskişehir’de CHP’nin bize karşı nobran bir tavrı var. İYİ Parti Adayı olarak bunu genel seçimlerde fark ettim. Seçim döneminde tamamen bizim aleyhimize çalıştı” sözleri büyük yankı uyandırmıştı. Bugün yerel basına açıklama yapan CHP İl Başkanı Recep Taşel, genel başkanı il başkanının temsil ettiğini vurgulayarak Hatipoğlu’nun sözlerini değerlendirmesinin doğru olmayacağını belirterek ‘Bu seçim sürecinde hiçbir olumsuz bir şey olmadı” dedi.

İyi Parti İl Başkanı Emine Edizgil, “Bizim milletvekilimizin kendi görüşleridir. Zaten kendisi de konuşmasında sürekli ‘Bu benim kendi fikrim’ dedi. Yani teşkilatı ya da genel merkezin görüşü olmadığını vurguladı ve böyle bir açıklama yaptı” dedi.

CHP TEŞKİLATLARIYLA SORUN YAŞAMADIK

İyi Parti’li Edizgil, “CHP İl Başkanı Recep Taşel’in söylediği gibi biz güzel bir seçim süreci geçirdik” dedi. Ancak Hatipoğlu’na CHP’lilerin birçok yerde vekil çıkaramayacaklarını söylediğini belirten ve Hatipoğlu’nun bu sözler karşısında üzüldüğünü belirten Edizgil şu ifadeleri kullandı:

Nebi Bey’in üzüldüğü birçok yerde ‘Siz vekil çıkaramıyorsunuz, 3 AKP, 3 de biz vekil çıkarıyoruz. Yapılan anketler bunu gösteriyor’ sözleri CHP’liler tarafından Nebi Bey’in yüzüne söylendi. Ayrıca gittiğimiz yerlerde biz hep Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’na oy istedik. Ancak CHP’lilerin ‘Nasıl olsa İYİ Parti vekil çıkaramayacak oylarınız boşa gitmesin, oyunuzu bize verin’ gibi sözleri hep Nebi Bey’in kulağına gitti. Bu tür şeyler Nebi beye çok fazla yansıdı ki o da bunu kastederek konuştu. Yoksa biz buradaki CHP teşkilatıyla hiçbir sorun yaşamadan seçim sürecini götürdük. Biz CHP’ye çalıştık, gerçekten çok çalıştık.

CHP MİHALAÇÇIK'TA DSP'Yİ DESTEKLEDİ

Hatipoğlu’na seçim döneminde gelen telefonlarda hep olumsuz görüş bildirildiğini söyleyen Edizgil, Eskişehir’de hiç belediye alamadıklarını söyledi. Önceki yerel seçimlerde bir çok olayın yaşandığını belirten Edizgil, yerel seçimlerde Eskişehir’de 2 adayları olduğunu hatırlattı. Özellikle Mihalıççık ilçesinde bir aday çıkardıklarını ve CHP’nin İYİ Parti’nin adayının karşısında olan DSP’nin adayını desteklediğini belirten Edizgil, “İYİ Parti burada çok mağdur oldu” ifadelerini kullandı. Edizgil’in önümüzdeki yerel seçime ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Bu yerel seçimlerde biz şu anda tek başımıza seçime girecek gibi hazırlanıyoruz. Ancak genel başkanlar, genel merkez ittifak kararı verirse biz teşkilat olarak bu kararın sonuna kadar arkasında duracağız.