CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), dün Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplanmıştı.  MYK toplantısına ara verildiği sırada Özel, eski İYİ Parti GİK üyesi Bahadır Erdem ile görüştü.

İyi Parti’den partinin “hür ve müstakil olma” kararı nedeniyle istifa eden Erdem’in yakın bir tarihte CHP’ye katılması bekleniyor. Erdem, 4 Mayıs'ta sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Ülkemizde siyaset yumuşama dönemine girmiş görünüyor. Çünkü yerel seçimler ile AKP oy oranında CHP’nin ardından ikinci parti. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir zalim iktidar milletin önünde duramaz" demişti.

Gazeteci Nevşin Mengü ise katılımın bugünkü CHP Meclis Grubu'nda gerçekleşeceği iddiasını paylaşarak, "Özel yarın grup toplantısında Bahadır Erdem’e rozetini takıyor Erdem’in CHP’ye katılması Erdoğan’ın 'Yeni Anayasa' sürecini köpürtmesi ile paralel görünüyor" demişti.

İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem, istifasını şöyle açıklamıştı:

2024 yerel seçimlerinde aday çıkarma kapsamına tüm illerin alınması ısrarı maalesef İstanbul ve Ankara’nın muhalefette kalmasını riske atmakta ve son dönemde Anayasa hususunda bilinçli olarak yaratılan büyük devlet krizini de göz önüne bulundurduğumuzda hukuk tanımaz AKP rejimi için yeni fırsatlar doğurmaktadır. Bu çerçevede, İYİ Parti’ye katıldığım günden bu yana hedefi yirmi bir yıldır devam eden bu iktidarı değiştirmek olan, ülkemizde yeniden demokrasi ve hukuk devletinin sağlanmasını amaçlayan bir siyasetçi, bir hoca ve bir hukukçu olarak mevcut kazanımların riske atılmasını kabul etmem mümkün değildir.