UEFA'nın yayımladığı Avrupa Kulüp Finansmanı ve Yatırım Raporu'na göre, Trendyol Süper Lig takımları, finansal performansları bakımından Avrupa genelinde net öz sermayede en fazla zarar veren liglerden birini oluşturuyor.

Beşiktaş, Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi Süper Lig'in dört büyük takımı, 2023 yılında Avrupa'da net öz sermaye zararında ilk 10 takım arasında yer alıyor. Geçen yıl en fazla net öz sermaye zararı veren Türk takımı Beşiktaş, 151 milyon avro eksi bakiye ile 4. sırada bulunurken, Trabzonspor 110 milyon avro zararla 5. sırada, Galatasaray 109 milyon avro zararla 6. sırada ve Fenerbahçe 82 milyon avro zararla 7. sırada yer aldı.

UEFA'nın uyarısına göre, kulüplerin gelecekte kulüp lisansı alabilmek için bilançolarını güçlendirmeleri gerekiyor. Avrupa'da en fazla net öz sermaye zararı veren kulüp ise 436 milyon avro zararla İtalya Serie A ekibi Roma oldu.

Rapora göre, Galatasaray ve Trabzonspor, geçen yıl Avrupa'da en fazla zarar açıklayan 10 takım arasında yer aldı. Trabzonspor, 53 milyon avro zararla 8. sırada, Galatasaray ise 48 milyon avro zararla 9. sırada bulunuyor.

En fazla zarar açıklayan ilk 10 takım arasında İngiltere, İtalya, Portekiz, İsrail ve İspanya'dan takımlar da yer alıyor. Aston Villa, 138 milyon euro zararla birinci sırada bulunurken, Trabzonspor 8. sırada, Galatasaray ise 9. sırada yer alıyor.

Trabzonspor, faaliyet zararı açısından da Avrupa'da ilk 5'e giren takımlar arasında yer alarak, 35 milyon avro faaliyet zararıyla dikkat çekiyor.

Trendyol Süper Lig'de 18 takımın net öz sermaye zararı verdiği raporda vurgulanıyor. Süper Lig, 814 milyon avro net öz sermaye zararıyla UEFA'ya üye 55 ülke arasında en fazla zarar veren lig konumunda bulunuyor. Ayrıca, Süper Lig ekiplerinin 1 milyar avroluk brüt banka borcuyla Avrupa'da 4. sırada yer aldığı ve 157 milyon avroluk kadro maliyetiyle 11. sırada bulunduğu belirtiliyor.