İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce başkanlığında Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde yapılan UKOME Toplantısı'nda toplu ulaşım ücretlerine zam konusu ele alındı.

Toplantıda, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğü'nün yediemin otoparklarına çekilen araçların günlük otopark ve çekici ücretlerinin yeniden düzenlenmesi teklifi değerlendirildi ve karara bağlandı.

Buna göre, yediemin otopark ve araç çekme ücretlerine yüzde 50 ila 67 arasında zam yapılmasına karar verildi. Araç çekme ücreti 400 TL'den 630 TL'ye, 5 kilometreye kadar olan mesafede özel taşıma ücreti 400 TL'den 630 TL'ye, ilave kilometre ücreti ise 15 TL'den 25 TL'ye yükseltildi.

Teklif kapsamında yediemin otopark günlük ücret tarifesi de değişiklik gösterdi. Buna göre motosikletler için günlük ücret 20 TL'den 30 TL'ye, otomobiller için 40 TL'den 60 TL'ye, kamyonet, arazi taşıtı ve minibüsler için 50 TL'den 80 TL'ye, kamyon ve otobüsler için 75 TL'den 120 TL'ye, iş makineleri için ise 100 TL'den 150 TL'ye yükseltildi.

Ayrıca, toplantıda minibüslerin elektronik bilet sistemine dahil edilmesi kararı kabul edildi. Ancak İBB'nin 3 bin yeni taksi ihdas etme teklifi reddedildi.