Her tarih dokuya uygun müzeler bulunmaktadır. Keyifle gezinebileceğiniz İstanbul’un en güzel müzelerini sizler için listeledik.

TOPKAPI Müzesi

1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından kurulan ve Dolmabahçe Sarayı’ nın yapımına kadar yaklaşık 380 yıl boyunca Devlet’ in idari merkezinde, Padişahların ikamet yeri olarak kullanılmıştır. 9 Ekim 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile halka kapılarını açan Topkapı Sarayı Müzesi günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerin başında gelmektedir.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

Bir milyonu aşkın eseriyle Türkiye’nin en zengin müzede birçok kültür çeşitli eserler bulunmaktadır.

Müzenin Birimleri

Arkeoloji Müzesi (Ana Bina)

Eski Şark Eserleri Müzesi

Çinili Köşk Müzesi

YEREBATAN SARMACI

Bizans döneminde şehrin su ihtiyacını karşılaşmak için kurulmuştur. 336 adet sütun bulunmaktadır. 140 metre uzunluğunda ev 70 metre genişliğinde olan Yerebatan Sarnıcı’nın 100 bin ton su tutma kapasitesi sahiptir.

DENİZ MÜZESİ

Denizcilik alanında Türkiye’nin en büyük olan müze içinde Osmanlı dönemi kadırgaları, denizci kıyafetleri sancaklar, haritalar sergileniyor.

Giriş ücreti yetişkinler için 25 TL öğrenciler için ücretsizdir.

PERA MÜZESİ

Kıraç ailesi tarafından kültür-sanata katkı verilmek için açılan müze resim koleksiyonları, arkeoloji eserleri ve sanat mozaikleri yer almaktadır.

Ayrıca müze, eğitim ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

MODERN SANAT MÜZESİ

2004 yılında açılan Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi içerisinde fotoğraf ve resim sergileri, kütüphaneler, tasarım ve yeni medya alanında koleksiyonlar bulunmaktadır.

OYUNCAK MÜZESİ

Müze 2005 yılında yazar  Sunay Akın tarafından kurulmuştur. İçinde çeşitli ülkelerden ve çeşitli tarihlerde yapılmış antika oyuncaklar bulunmaktadır.

Giriş ücreti yetişkinler için 95 TL öğrenciler için 50 TL

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

1994 yılında Rahmi Koç tarafından açılan müzede ulaşım, endüstri ve iletişim alanında önemli tarihi eserler yer almaktadır.

Giriş ücreti yetişkinler için 120 TL öğrenciler için 60 TL

DİĞER MÜZELER

·        Yıldız Sarayı

·        Panorama 1453

·        Aşiyan Müzesi

·        Harbiye Askeri Müzesi

·        Türkiye İş Bankası Müzesi

·        İstanbul Havacılık Müzesi

·        Balmumu Müzesi