### UEFA'dan İstanbul'a Yeni Finaller: 2026 ve 2027

Avrupa futbolunun çatı kuruluşu UEFA, turnuvalarının finalleri için İstanbul'u tercih etmeye devam ediyor. İrlanda'nın başkenti Dublin'de bugün toplanan UEFA İcra Kurulu, 2026 yılı UEFA Avrupa Ligi finali ve 2027 yılı UEFA Avrupa Konferans Ligi finalinin de Türkiye'de yapılmasına karar verdi. Bu kararla Türkiye, UEFA'nın düzenlediği organizasyonlarda toplamda 6 kez bir finale ev sahipliği yapma hakkını kazandı.

Daha önce 2005 ve 2023'te UEFA Şampiyonlar Ligi, 2009'da UEFA Avrupa Ligi ve 2019'da UEFA Süper Kupa finalleri İstanbul'da oynanmıştı.

### "İstanbul, Dünya Futbolunun Kalbi"

UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Dublin'deki toplantının ardından Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada, "Çok gururluyum, çok mutluyum. Ülkemize güzel haberler getirmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına böyle finallerle başlamış olduk," dedi.

Başta UEFA Başkanı Alexander Ceferin ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Yardımcı, "İstanbul finaller şehri, İstanbul dünya futbolunun kalbinin attığı bir şehir. Türkiye, UEFA'nın en güvenilir ortağıdır, en güvenilir limanıdır. Verilen bu kararlar, ülkemizin son 20 yılda yapmış olduğu modern statlar, altyapı, tesisler ve ulaşımdaki gelişmeleri ödüllendiriyor," ifadelerini kullandı.

Devletin desteğine dikkat çeken Yardımcı, "Başta futbol sevdalısı Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bu organizasyonların alınması için bize büyük destek veriliyor. Kendilerine buradan şükranlarımı sunuyorum," dedi.

### Cumhuriyetin 100. Yılına Özel

Yedi yıldır UEFA Yönetim Kurulu'nda olduğunu belirten Yardımcı, "Monako'dan sonra ilk kez İstanbul'da üst üste UEFA turnuvalarının kura çekimi yapıldı. 2019'da UEFA Süper Kupa finali İstanbul'da oynandı. Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandırmak için dünyanın en değerli finali olan Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul'da oynattık. 2023'te o finalin alınması için büyük çaba sarf ettik. 2032 Avrupa Şampiyonası'nı İtalya ile ortak organize edeceğiz. İstanbul'un yanı sıra diğer şehirler de öne çıkacak bu şampiyonada," değerlendirmesinde bulundu.

### UEFA'da Güçlü Lobi

UEFA Yönetim Kurulu'na ilk girdiğinde Medya Komitesi Başkanlığı görevini yürüttüğünü aktaran Yardımcı, "İki yıl boyunca Avrupa'nın bütün spor yazarlarını sürekli İstanbul'a çağırdım. Ülkedeki kalkınmayı bizzat görmelerini istedim. Türkiye'nin ne kadar büyük atılımlar yaptığını anlattım. 2019'da Avrupa Federasyonlar Komitesi Başkanlığı'na seçildim, 5 yıldır Avrupa'daki federasyonların problemleri, futbolun kalkınması, siyasi otoritelerin futbola karışması gibi konular bize geliyor. Çok yoğun çalışıyorum. Bu durum, UEFA bünyesinde ve Avrupa futbolunda önemimi artırıyor. Güçlü bir lobi oluşuyor," dedi.

### Euro 2024 İçin Büyük Beklenti

Yardımcı, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda milli takımdan büyük beklentisi olduğunu söyledi. "Çok iyi bir teknik direktörümüz ve yetenekli futbolcularımız var. Takım olarak iyi hazırlanmalıyız. Onları desteklemeli ve motive etmeliyiz. Benim sürpriz yapacak takım adayım Türkiye," dedi.

### İstanbul'da Unutulmaz Finaller

İstanbul, UEFA turnuvalarındaki ilk finaline 2005 UEFA Şampiyonlar Ligi'nde ev sahipliği yaptı. Bu final, Milan'ın 3-0 önde olduğu ilk yarıdan sonra Liverpool'un tarihi bir geri dönüşle 3-3 beraberliği yakaladığı ve penaltılarla kupayı kazandığı maç olarak unutulmazlar arasında yer aldı.

Geçen yıl Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan ikinci finalde ise Manchester City, Inter'i 1-0 yenerek tarihinin ilk şampiyonluğunu elde etti.

### Lucescu'nun Zaferi

2009'da Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan UEFA Avrupa Ligi finalinde Mircea Lucescu'nun çalıştırdığı Shakhtar Donetsk, Werder Bremen'i uzatmalarda 2-1 yenerek kupayı kazandı.

### Boğaz'da Süper Kupa

2019'da Vodafone Park'ta oynanan UEFA Süper Kupa finalinde Liverpool, Chelsea'yi penaltılarla 5-4 yenerek İstanbul'da bir kupa sevinci daha yaşadı.

### Devam Eden Başarı

Servet Yardımcı, "İsmail Kartal'ı kim Fenerbahçe'nin antrenörü yaptıysa, inşallah şampiyon oluruz ve ona göre konuşuruz. Benim açıklamamdan sonra Mourinho ile çalışan oyuncular derbide etkilenmiş olabilir. Yeni birisi gelirse olumlu yönde daha farklı oynayabilirler," diyerek sözlerini tamamladı.